EOS – niemiecki producent przemysłowych drukarek 3D typu SLS i DMLS oraz Sauber Technologies – szwajcarska spółka wywodząca się z Sauber F1 Team, ogłosiły podpisanie trzyletnie umowy o współpracy w zakresie technologii druku 3D. Umowa została ogłoszona w ostatni weekend, podczas Grand Prix F1 w Barcelonie w Hiszpanii. Współpraca obejmuje instalację nowego systemu typu SLS – EOS P500 do produkcji części polimerowych.
Partnerstwo początkowo skupi się na optymalizacji produkcji aerodynamicznych spojlerów, końcowych części do samochodów wyścigowych i narzędzi produkcyjnych. Obie firmy wnoszą do partnerstwa swoje wieloletnie doświadczenie branżowe, a ich wspólnym celem jest rozszerzenie zastosowania druku 3D w sportach motorowych i nie tylko.
Alfa Romeo F1 Team ORLEN (Sauber F1) i Sauber Technologies wcześniej współpracowali z Additive Industries przy produkcji addytywnej części z metalu oraz z 3D Systems, wykorzystując fotopolimerową technologię SLA do prototypowania. Sauber zainstaluje teraz system EOS P500, co umożliwi skalowanie aplikacji w kierunku produkcji seryjnej, z opcją uwzględnienia rozwiązań automatyzacji. W początkowym okresie firma będzie używać materiału Polyamide 12 PA 2200.
W Formule 1 cykle innowacji są niezwykle krótkie, co wymaga szybkiej produkcji różnych wariantów części. Presja konkurencji jest wysoka, a jednocześnie branża wyścigowa wymaga innowacyjnych i często nietypowych projektów, które muszą być z natury rzeczy szybsze, lżejsze i bezpieczniejsze. Druk 3D jest idealnym sposobem na krótkie cykle rozwoju i produkcji. Technologia pozwala na uproszczoną implementację lekkich konstrukcji oraz integrację funkcjonalną, jednocześnie drastycznie skracając czas realizacji i umożliwiając szybsze iteracje.
EOS P 500 charakteryzuje się dwukrotnie szybszym tempem tworzenia niż najszybszy system spiekania laserowego dostępny obecnie w sektorze polimerów (EOS P 396). Posiada dwa potężne 70-watowe lasery do precyzyjnego wprowadzania energii do proszku podczas topienia materiału. W przeciwieństwie do poprzednich systemów EOS, EOS P 500 doprowadza materiał do optymalnej temperatury przetwarzania przed nałożeniem, skracając w ten sposób czas wymagany do ponownego malowania i ekspozycji.
Wstępne podgrzewanie i chłodzenie wymiennej ramy (z częścią wydrukowaną w 3D) po produkcji opcjonalnie odbywa się poza aparatem EOS P 500. W związku z tym nowy proces produkcyjny można rozpocząć już po piętnastu minutach od zakończenia budowy. System wymaga rzadszego czyszczenia i serwisowania tylko raz w roku, dzięki czemu czas pracy bez przestojów aparatu EOS P 500 jest nawet o 75 procent wyższy w porównaniu z poprzednimi systemami i modelami konkurencji.
System można bezproblemowo zintegrować z istniejącymi systemami MES/ERP, a jednocześnie zawiera szereg rozwiązań do monitorowania procesów i integracji systemów. Umożliwia to zapewnienie jakości na skalę przemysłową poprzez ocenę rozległych czujników oraz danych pomiarowych z kamer (optycznych i termicznych).
Źródło: www.eos.info
Zdjęcie: www.eos.info (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)