Na gęstniejący rynek materiałów do druku 3D (FDM) wchodzi nowy gracz – Cornerstone Research Group Inc. (CRG). W pierwszej kolejności to użytkownicy Kickstarter’a zweryfikują przydatność filamentu z pamięcią kształtu.
Dawno temu minęły czasu, gdy stając do druku 3D FDM mieliśmy wybór pomiędzy PLA a ABS. Na bazie ich funkcjonalności i właściwości na rynku materiałów do druku 3D pojawiało się coraz więcej ich producentów i – co istotniejsze – rodzajów filamentów, o coraz to nowszych i specjalistycznych cechach. Krótko przypomnę tylko takie nazwy jak NinjaFlex, Taulman3D, colorFabb, Graphene Labs. Za sobą mamy również połączenia sił NinjaFlex i Taulman3D, czy Taulman3D z Du Pont i tym samym wejście na rynek specjalistów od polimerów przemysłowych (Du Pont). Teraz firma Cornerstone Research Group chce wnieść swoje 15 letnie doświadczenie z polimerami z pamięcią kształtu, do segmentu materiałów do druku 3D w technologii FDM.
Główne zastosowanie filamentu to możliwość manipulowania jego kształtem już po wydrukowaniu. Może nam to szczególnie pomóc w sytuacji, gdy wydruk ma ściśle przylegać do innego przedmiotu (wszelkiego rodzaju nakładki, w tym również obudowy telefonów). Gotowy, dopasowany rozmiarami do danego detalu wydruk 3D, traktujemy temperaturą, dopasowujemy, a on po ostygnięciu zapamiętuje nowy kształt. Essemplex, jeżeli chodzi o przetwarzanie podczas druku 3D, jest porównywany do ABS, daje jednak dużo możliwości podobnie do giętkich materiałów.
CRG punktuje jego szerokie spektrum zastosowań, podkreślając, że do punktu topnienia (melting point) zachowuje się jak twardy, sztywny materiał, podobny do ABS, a po jego przekroczeniu (traktując detal np. opalarką) daje się uformować na nowo i zapamiętać nowy kształt. Idąc dalej za CRG, przewagą Essemplex nad giętkimi filamentami ma być fakt, że nie zapycha on głowicy jak niektóre z nich (osobiście, dawno nie miałem tego problemu).
Cechy materiału Essemplex mogą być faktycznie przydatne i znaleźć pewne zastosowanie. Szczególnie gdy potrzebujemy wydrukować w 3D detal o ściśle określonym kształcie, który jednocześnie musi taki pozostać i dać się dopasować na inną rzecz (czasowo zwiększyć wymiary). I do tego potrzebujemy, żeby był jednak sztywny, a dawał się modelować przy określonej temperaturze (punkt topnienia wynosi 147 i 225 stopni C, dla dwóch różnych dostępnych typów filamentu).
Teoretycznie możemy tu myśleć o różnego rodzaju obudowach (telefony, gamepady, słuchawki, itd.). Pytanie jednak czy faktycznie ma on przewagę nad materiałami typu Ninjaflex? Rzeczywiście łatwiej drukować z ABS niż z giętkich materiałów? Czy obudowa na telefon musi być sztywna? Zapewne ściśle zależy to od preferencji. Dla mnie osobiście dobrze, żeby obudowa wspomagała urządzenie dodatkową odpornością, którą poliuretan (Ninjaflex) w pewnym stopniu zapewnia.
Kampania na Kickstarterze rozpoczęła się 12 dni temu i zebrała dość szybko blisko 1000 dolarów. Dziś, gdy do zakończenia kampanii pozostało 18 dni, jest 14 backers’ów (wspierających) i uzbierana kwota 1048 dolarów z 25 tysięcy.
Źródła: www.3ders.org, www.kickstarter.com, www.crgrp.com
Zdjęcia: [1] [2]