Niewłaściwe przechowywanie filamentów może generować wiele problemów przy drukowaniu. Materiały do drukowania 3D, jak filamenty na bazie poliamidu, są wysoce higroskopijne, co oznacza że z łatwością chłoną wilgoć z powietrza. Może to skutkować kruszeniem się filamentu czy zwiększeniem jego podatności na pękanie. Aby materiał nie zawilgotniał należy go odpowiednio przechowywać. Do tego celu warto wykorzystać torby próżniowe lub woreczki strunowe z koralikami żelu krzemionkowego, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się nowe rozwiązanie od Essentium i ECD.
W ramach współpracy, firmy stworzyły specjalną szafę do przechowywania filamentów DryBox, umożliwiającą kontrolowanie wilgotności powietrza wewnątrz niej. Dzięki regulacji poziomu wilgoci chroni ona filamenty w trakcie ich przechowywania. Nowe rozwiązanie jest kolejnym krokiem w kierunku efektywnych rozwiązań dla druku 3D klasy przemysłowej.
ECD to firma działająca od 1964 roku, która specjalizuje się w monitorowaniu i analizie termicznej. Od lat opracowuje systemy do przechowywania w suchej atmosferze. ECD jest pionierem w projektowaniu systemów profilowania termicznego w transporcie oraz oprogramowania używanego do monitorowania i analizy temperatur procesu.
Z kolei Essentium jest producentem materiałów eksploatacyjnych do druku 3D klasy przemysłowej. Firma koncentruje się na wzmacnianiu lokalnych zdolności produkcyjnych i znalezieniu złotego środka pomiędzy obróbką skrawaniem a wytwarzaniem przyrostowym. Producent posiada certyfikat ISO 9001: 2015 i ITAR.
Firmy wierzą, że partnerstwo przyniesie wiele korzyści. Dzięki doświadczeniu ECD w zakresie przechowywania materiałów oraz szerokiej bazie klientów Essentium, udało się stworzyć projekt, który rozwiąże problemy jakich nastręcza niewłaściwe przechowywanie filamentów.
Szafa do przechowywania filamentów ma rozwiązać problemy produkcyjne spowodowane wilgocią w materiałach eksploatacyjnych. DryBox jest dedykowany do przechowywania szpul filamentów, zapobiegając negatywnemu wpływowi wilgotnego środowiska. Produkt niweluje ryzyko zawilgocenia tworzyw sztucznych, korygując poziom wilgoci w szafie. Urządzenie może utrzymywać wilgotność względną poniżej 1% (z punktem rosy, czyli temperaturą skraplania gazu poniżej -40˚C).
Powstałe w ramach współpracy ECD i Essentium urządzenie ma zwiększyć czas magazynowania filamentów, zapewniając producentom większą różnorodność oferowanych materiałów, bez ryzyka ich zniszczenia. Dodatkowo, pozwala na zwiększenie ilości przechowywanych tworzyw, dzięki czemu skraca się czas realizacji zamówień. Większa ilość materiałów dostępnych na magazynie, oznacza krótszy czas oczekiwania na dostawy surowców.
Szafy do przechowywania filamentów mają być dostępne w dwóch rozmiarach. Mniejszy pomieści do dwudziestu czterech szpul po 750 gramów lub sześciu szpul o 15-kilogramowych. Większa szafa może zmagazynować siedemdziesiąt dwie szpulki po 750 gramów lub osiemnaście 15-kilogramowych szpul. Dodatkiem do nowego produktu jest SmartBake, pozwalający na jednoczesne suszenie wielu materiałów do druku 3D.
Dodatkowo, szafy można podłączyć do sieci i serwerów firmy, w celu zdalnego zarządzania produkcją. Są one wyposażone we wbudowane rejestrowanie danych, aby zapewnić niezależne przepływy pracy podczas przerw w działaniu internetu.
Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom dedykowanym dla druku 3D, firmy mogą postawić na mniej pracochłonne rozwiązania, wymagające mniejszej ilości pracowników. Obniżenie kosztów magazynowania i zmniejszone ryzyko niszczenia materiału prowadzą do zwiększenia wydajności wytwarzania przyrostowego. Co więcej, zdalne zarządzanie produkcją pozwala zautomatyzować procesy i zredukować liczbę pracowników, prowadząc do obniżenia kosztów produkcji.
Coraz to nowe rozwiązania i usprawnienia w druku 3D do zastosowań przemysłowych prowadzą do znacznego usprawnienia produkcji. Dzięki innowacjom procesy są bardziej zautomatyzowane i wydajne, co prowadzi do obniżenia kosztów własnych firm i generowania większych przychodów.
Źródło: 3dprintingmedia.network