Evonik Venture Capital, fundusz jednego z największych koncernów chemicznych na świecie, zdecydował się na inwestycję w Castor – izraelski start-up, tworzący oprogramowanie wspierające wdrażanie technologii druku 3D w przemyśle. Evonik oprócz środków finansowych będzie wspierał młodą firmę swoją specjalistyczną wiedzą w zakresie materiałów, a także pomoże Castor w popularyzacji i wdrożeniu rozwiązania programistycznego w różnorodnych branżach.
Dla Evonik inwestycja oznacza rozszerzenie działalności poza sprzedaż materiałów i proszków, a tym samym wejście w sektor oprogramowania, które pozwoli klientom na przetestowanie ich tworzyw.
Jak mówi Bernhard Mohr, szef działu venture capital firmy, Castor pomaga firmom w pokonywaniu przeszkód firmom chcącym wdrażać nowe technologię w swoich cyklach produkcyjnych. Thomas Große-Puppendahl, z działu wdrażania innowacji w Evonik dodaje, że software to duża szansa na komercyjne wdrażanie technologii przyrostowych na szeroką skalę.
Rozwiązanie proponowane przez Castor Technologies to oprogramowanie, które na podstawie dokumentacji technicznej dostarczanej przez klienta potrafi ocenić, które elementy warto wykonać metodą druku 3D. Dostarczy również informacji na temat składowych kluczowych dla procesu – m.in. optymalnej technologii, materiału eksploatacyjnego a także przewidywany koszt i czas realizacji. System może stanowić pomoc w przypadku firm, które rozważają wdrożenie metod przyrostowych do swojego cyklu produkcji, jednak potrzebują specjalistycznej wiedzy do podjęcia decyzji.
Castor powstał w 2017 roku w Tel Awiwie i obsługuje głównie klientów z takich branż jak automotive, lotnictwo, medycyna, które chcą zastąpić tradycyjne, formowane wtryskowo części elementami z drukarek 3D. Omer Blaier, CEO Castor, mówi, że połączenie doświadczenia firmy Evonik w dziedzinie materiałów polimerowych z umiejętnością identyfikowania potrzeb klientów przez oprogramowanie Castor daje duży potencjał do wdrażania addytywnych procesów wytwórczych według potrzeb klientów.
Rozwiązanie programistyczne pozwala na analizę plików w formacie CAD, zarówno zespołów jak i pojedynczych elementów, pod kątem możliwości ich wydrukowania 3D. Program dokonuje analizy pod kątem technicznym i ekonomicznym, w wyniku której generowany jest raport przedstawiający próg rentowności wytwarzania przyrostowego w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji.
Evonik Vencer Capitals to nie jedyny fundusz, który dostrzegł potencjał start-up’u – w Castor zainwestowali m.in. Chartered Group oraz TAU Venture, fundusz Uniwersytetu w Tel Awiwie.
Źródło: corporate.evonik.com , 3dcastor.com