Facilan – nowa linia certyfikowanych materiałów do druku 3D w technologii FDM dla aplikacji medycznych

Chociaż technologia druku 3D jest obecna w szeroko pojętej medycynie od co najmniej dwóch dekad, znakomita większość aplikacji realizowana jest w technikach wysokobudżetowych – SLM / DMLS (druk 3D z metalu), PolyJet (druż 3D z żywić utwardzanych światłem UV) oraz SLA i DLP (druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera oraz emitowanym przez projektor). Powód jest dość prozaiczny – z jednej strony wynika to ze specyfiki danych procesów, które zapewniają odpowiednią hermetyczność pracy urządzenia, z drugiej z charakteru samych materiałów eksploatacyjnych, posiadających stosowne certyfikaty. Technologia FDM – najpopularniejsza metoda druku 3D na świecie, stoi pod tym względem w tyle… To się jednak powoli zmienia.

ElogioAM – spółka joint venture stworzona przez holenderskiego producenta materiałów do druku 3D4Makers i szwedzki koncern chemiczny Perstorp, opracowała nową linię certyfikowanych filamentów medycznych – Facilan. Jest on dedykowany dla producentów ortez i ortopedów, i ma pozwolić na drukowanie finalnych modeli użytkowych dla pacjentów.

Spółka opracowała na tą chwilę trzy gatunki materiałów. Pierwszym jest Facilan C8, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie w porównaniu do ABS i PLA oraz efektem „braku widocznych warstw” na wydruku, z uwagi na specyficzną, smukłą powierzchnię. Posiada również zwiększone właściwości adhezyjne.

Drugi materiał to Facilan PCL (polycaprolactone) 100, który jest przeznaczony do aplikacji medycznych o charakterze naukowo-badawczym. Może być wykorzystywany np. do drukowania modeli anatomicznych tchawic, implantów, czy scaffoldów dla inżynierii tkankowej. Jego cechą charakterystyczną jest niska temperatura drukowania wynosząca zaledwie 120°C.

Trzeci materiał to Facilan Ortho – półkrystaliczny poliester, cechujący się czystym, białym wykończeniem. Dzięki wysokiej przyczepności do tekstyliów, a także wysokim właściwościom kształtowania, filament jest przeznaczony do tworzenia miękkich detali korygujących lub podeszew butów.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Scroll to Top