Amerykański miliarder – Farhad „Fred” Ebrahimi i jego żona Mary Wilkie Ebrahimi nabyli 5,1% udziałów w Stratasys – największej firmie w światowej branży druku 3D. Wartość transakcji to 47 milionów dolarów. Ebrahimi, którego majątek netto wynosi według Forbes ok. 1,1 miliarda dolarów, jest także właścicielem 15% akcji Desktop Metal, które Stratasys starał się przejąć w drugiej połowie zeszłego roku.

Farhad Ebrahimi zdobył swój majątek jako współwłaściciel i CEO firmy produkującej oprogramowanie do składu dokumentów, książek, gazet i czasopism – QuarkXPress. W 2006 r. przekazał wszystkie udziały w firmie swoim dzieciom, które w 2011 roku sprzedały je funduszowi inwestycyjnemu Platinum Equity. Sam zajął się inwestowaniem pieniędzy w inne firmy. Wśród jego ciekawszych inwestycji można wymienić ViewRay – firmę specjalizującą się w obrazowaniu medycznym, czy First Solar – czołowego producenta paneli słonecznych na świecie, o wartości rynkowej 20 miliardów dolarów.

Ebrahimi zaczął kupować akcje Stratasys 29 listopada 2023 roku i obecnie posiada 3.549.961 pojedynczych akcji spółki. Miliarder zakupił także 592.500 opcji Stratasys PUT, których obowiązek zakupu wygasa 17 stycznia 2025 r. W raporcie holdingu Ebrahimiego jest on opisany jako tzw. inwestor-aktywista, jednakże we wniosku wskazano, że miliarder nie ma zamiaru realizować fuzji i przejęć, częściowej sprzedaży aktywów ani forsować zmian w zarządzie spółki.

Niedawna działalność inwestycyjna Ebrahimi w Stratasys powiększa jego obecne 15% udziałów w Desktop Metal. Inwestor-miliarder po raz pierwszy zainteresował się firmą po ogłoszeniu procedowanej fuzji ze Stratasys w ramach transakcji o wartości 1,8 miliarda dolarów. Po tej wiadomości Ebrahimi nabył ok. 7,43%, akcji Desktop Metal i był zwolennikiem połączenia się firmy ze Stratasys. Fuzja jednak upadła we wrześniu 2023 r., po tym jak 78,6% akcjonariuszy Stratasys głosowało przeciwko tej transakcji.

Pomimo niepowodzenia fuzji Ebrahimi wykazywał ciągłe zainteresowanie Desktop Metal, kupując 19 października zeszłego roku kolejne akcje o wartości 2,5 miliona dolarów. 85-letni inwestor zaciągnął także opcje PUT (obowiązek zakupu) o wartości od 2 do 5 dolarów, powyżej ceny rynkowej. Obecnie cena akcji Desktop Metal wynosi 0,63 dolara za akcję. W sumie opcje PUT reprezentują dziesiątki milionów dodatkowych akcji firmy. Większość opcji PUT, nabytych za pośrednictwem Trusts and LLC, wygasa w styczniu i lutym 2024 r., a niektóre z nich wygasają na początek 2025 r.

Źródło: www.sec.gov via www.3dprintingindustry.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like