FC Barcelona wspiera projekt biodruku 3D implantów regeneracyjnych TRIANKLE

Z roku na rok przybywa projektów z dziedziny medycznego druku 3D, dotyczących wykonywania protez czy implantów za pomocą technologii addytywnych. Jednym z nich jest projekt TRIANKLE, którego celem jest stworzenie drukowanych 3D implantów regeneracyjnych, które pomogą w rekonstrukcji urazów będących pochodnymi urazów kostki.

Do przedsięwzięcia dołączyło Centrum Innowacji Barça, będące laboratorium badawczo-rozwojowym hiszpańskiego klubu piłkarskiego FC Barcelona. Nic dziwnego – urazy stawów kończyn dolnych to kontuzja, która często doskwiera piłkarzom, a właściwa terapia i rekonwalescencja często może mieć wpływ a ich dalszą karierę.

W ramach projektu opracowywane są struktury komórkowe na bazie kolagenu, które mogą skrócić czas powrotu pacjentów do sprawności nawet o połowę. Pieczę nad projektem sprawuje 12 osób z różnych firm oraz naukowcy z Leitat Technological Center i Fraunhofer IGB. Projekt jest podzbiorem europejskiego programu Horizon 2020, wspierającego rozwój obiecujących dziedzin badawczych. Suma funduszy w ramach programu to 80 miliardów euro, z czego aż 5,9 mln euro zostanie przeznaczone na realizację projektu TRIANKLE. Jego start jest zaplanowany na przyszły rok. 

Projekt TRIANKLE pomoże podkreślić potencjał innowacyjnych zastosowań druku 3D w aplikacjach medycznych i stanowi bazę dla rozwoju przyszłych terapii regeneracyjnych dla tkanek łącznych. Biodruk 3D daje możliwość pełnej personalizacji implantów, która pomoże w wyeliminowaniu problemów typowe dla konwencjonalnych metod leczenia urazów ścięgien. Zastosowanie ulepszonego hydrożelu może skrócić czas powrotu do zdrowia nawet o 50% oraz poprawić funkcjonalność uszkodzonych tkanek o 10-15%. 

W ramach projektu, badacze opracują nowoczesne metody regeneracji tkanek stawu skokowego, który w przypadku piłkarzy, jest stale narażony na kontuzje. Obecne terapie regeneracyjne nie są wystarczająco wydajne, przez co nie przywracają pełnej funkcjonalności tkanek. Skutkuje to ponownymi komplikacjami i nawrotami urazów. Dlatego potrzeba opracowania alternatywnej, bardziej efektywnej i skutecznej metody jest tak duża. Głównym założeniem projektu jest zredukowanie liczby kontuzji u zawodników oraz podkreślenie potencjału biodruku 3D i zwiększenie ilości zastosowań tej metody wytwarzania przyrostowego. Ponadto, użycie hydrożelu w terapii regeneracyjnej stawów może przynieść znaczne oszczędności.

Źródło: 3dprintingindustry.com, fcbarcelona.com

Scroll to Top