W ostatnim czasie opisywaliśmy kilka nowych drukarek 3D przeznaczonych do drukowania 3D z materiałów takich jak PEEK, czy Ultem. Właściwie każda, duża i licząca się firma posiada w swojej ofercie tego typu urządzenie. PEEK jest jednak materiałem dość trudnym do opanowania i wymagającym bardzo wysokich temperatur ekstruzji, dlatego włoska firma FILOALFA w kooperacji z DOMO Engineering Plastics opracowała swoją alternatywę dla tego tworzywa.

FILOALFA ma swoją siedzibę we włoskiej stolicy mody, czyli w Mediolanie. Do opracowania nowego, przeznaczonego do zastosowań przemysłowych filamentu THERMEC ZED,  zaprosiła specjalistów z należącej do grupy DOMO Chemicals, DOMO Engineering Plastics. Nowe tworzywo ma charakteryzować się doskonałym spajaniem warstw oraz minimalnym skurczem w trakcie procesu drukowania 3D.

Dodatkowymi zaletami THERMEC ZED ma być duża odporność na temperaturę, bardzo dobre właściwości mechaniczne oraz wysoka inercja chemiczna w temperaturze sięgającej do 200°C, dzięki czemu żaden rozpuszczalnik, w podanych warunkach, nie wchodzi z tym tworzywem w reakcję, nie oddziałując na jego strukturę. Filament ten jest również trudnopalny.

Te oraz inne parametry sprawiają, że włoskie tworzywo może zostać uznane za alternatywę dla filamentu PEEK. Jego dodatkowym, atutem jest bardzo wysoka stabilność wymiarowa. Wydruki wykonane z tego filamentu można obrabiać za pomocą szlifowania, a jego powierzchnia bardzo dobrze pokrywa się farbą, więc z łatwością możemy nadać jej pożądany kolor.

Pośród potencjalnych zastosowań THERMEC ZED producent wymienia między innymi możliwość wykorzystania go w branży motoryzacyjnej, przytaczając jednocześnie przykład jednego z wykonanych przez siebie projektów. Filament ten użyty został mianowicie do produkcji niestandardowych paneli i osłon dla firmy zajmującej się produkcją innowacyjnych motocykli elektrycznych.

Specyfikacja techniczna tworzywa:

  • kolor – neutralny,
  • waga netto – 0,25 kg,
  • temperatura dyszy – 300-330°C,
  • zalecana prędkość druku – 30-60 mm/s,
  • zalecana temperatura platformy roboczej – 0-110°C.

Filament będzie miał swoją premierę w najbliższy weekend na targach Mecspe 2018 w Parmie. Jego cena to 59 € za 0,25 kg szpulę.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like