W ostatnim czasie opisywaliśmy kilka nowych drukarek 3D przeznaczonych do drukowania 3D z materiałów takich jak PEEK, czy Ultem. Właściwie każda, duża i licząca się firma posiada w swojej ofercie tego typu urządzenie. PEEK jest jednak materiałem dość trudnym do opanowania i wymagającym bardzo wysokich temperatur ekstruzji, dlatego włoska firma FILOALFA w kooperacji z DOMO Engineering Plastics opracowała swoją alternatywę dla tego tworzywa.

FILOALFA ma swoją siedzibę we włoskiej stolicy mody, czyli w Mediolanie. Do opracowania nowego, przeznaczonego do zastosowań przemysłowych filamentu THERMEC ZED,  zaprosiła specjalistów z należącej do grupy DOMO Chemicals, DOMO Engineering Plastics. Nowe tworzywo ma charakteryzować się doskonałym spajaniem warstw oraz minimalnym skurczem w trakcie procesu drukowania 3D.

Dodatkowymi zaletami THERMEC ZED ma być duża odporność na temperaturę, bardzo dobre właściwości mechaniczne oraz wysoka inercja chemiczna w temperaturze sięgającej do 200°C, dzięki czemu żaden rozpuszczalnik, w podanych warunkach, nie wchodzi z tym tworzywem w reakcję, nie oddziałując na jego strukturę. Filament ten jest również trudnopalny.

https://youtu.be/S4dCjMSrxFo

Te oraz inne parametry sprawiają, że włoskie tworzywo może zostać uznane za alternatywę dla filamentu PEEK. Jego dodatkowym, atutem jest bardzo wysoka stabilność wymiarowa. Wydruki wykonane z tego filamentu można obrabiać za pomocą szlifowania, a jego powierzchnia bardzo dobrze pokrywa się farbą, więc z łatwością możemy nadać jej pożądany kolor.

Pośród potencjalnych zastosowań THERMEC ZED producent wymienia między innymi możliwość wykorzystania go w branży motoryzacyjnej, przytaczając jednocześnie przykład jednego z wykonanych przez siebie projektów. Filament ten użyty został mianowicie do produkcji niestandardowych paneli i osłon dla firmy zajmującej się produkcją innowacyjnych motocykli elektrycznych.

Specyfikacja techniczna tworzywa:

  • kolor – neutralny,
  • waga netto – 0,25 kg,
  • temperatura dyszy – 300-330°C,
  • zalecana prędkość druku – 30-60 mm/s,
  • zalecana temperatura platformy roboczej – 0-110°C.

Filament będzie miał swoją premierę w najbliższy weekend na targach Mecspe 2018 w Parmie. Jego cena to 59 € za 0,25 kg szpulę.

Źródło: www.3ders.org

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like