FitStation od HP wyznacza nowe standardy spersonalizowanego obuwia

Nie istnieje chyba osoba, której problem niewygodnych, nie do końca dopasowanych butów by nie dotyczył, niezależnie od rodzaju obuwia – czy mowa o takich do biegania, do chodzenia po górach, czy wychodzenia do sklepu po bułki. Każdy stanął i jeszcze wielokrotnie stanie w pewnym momencie swojego życia przed wyzwaniem dobrania butów i chyba każdy przeżył rozczarowanie, gdy te wybrane, zakupione buty zaczęły go obcierać, gdy nogi po paru kilometrach marszu bolały, gdy nawet nie był w stanie kupić butów w swoim rozmiarze – o jednoczesnych względach estetycznych nie wspominając. Kupując masowo produkowane obuwie prawdopodobnie nie unikniemy tych problemów, zaś tradycyjnych zakładów tworzących buty na zamówienie jest coraz mniej – a i to nie gwarantuje stuprocentowej wygody.

A co, gdyby dało się stworzyć buty idealne, perfekcyjnie dopasowane do stopy, sposobu chodu i naszego gustu? Buty wręcz nieporównywalnie lepsze, niż te wyprodukowane przez najlepszych szewców. Oczekiwaniom tym wychodzi na przeciw firma HP ze swoją platformą FitStation.

Platforma zbiera dane o wymiarach stopy klienta, rozkładzie nacisku podczas stania, a także przeprowadza dynamiczną analizę chodu. Zebrane dane służą następnie do dobrania odpowiednich już gotowych wkładek do butów lub do stworzenia spersonalizowanych wkładek z użyciem technologii Multi Jet Fusion, o której była już wielokrotnie mowa na łamach Centrum Druku 3D.

Oczywiście HP nie jest pierwszą firma próbującą swoich sił w druku 3D wkładek, lecz do tej pory wiązało się to z przynajmniej dwukrotnie wyższymi kosztami oraz dziesięciokrotnie dłuższym czasem produkcji. Platforma FitStation dzięki niższej cenie i szybszemu działaniu może przyczynić się do upowszechnienia tego typu rozwiązań – być może już niedługo sklepy obuwnicze będą wychodzić na przeciw nawet najbardziej wymagającym klientom właśnie z wykorzystaniem podobnych rozwiązań.

HP zapowiada możliwość tworzenia w podobny sposób podeszew z dostosowanym do potrzeb bieżnikiem oraz wierzchniej części buta.

Już teraz coraz popularniejsze są wydrukowane 3D spersonalizowane obcasy, czy nawet całe buty na obcasach, widoczne są próby wprowadzenia butów ekologicznych, stworzonych przy użyciu druku 3D z przyjaznych dla środowiska materiałów. Przypomnieć też należy, że spersonalizowane wkładki, czy nawet całe buty nie mogą – przynajmniej na razie – zastępować obuwia ortopedycznego.

Źródła: 3dprint.com, www.tctmagazine.com

Scroll to Top