Formlabs wprowadza do oferty nową żywicę jubilerską Castable Wax

Formlabs to jeden z czołowych producent desktopowych drukarek 3D, pracujących w technologii SLA. Swoją popularność zawdzięcza głównie modelowi Form 2, ale kluczem do sukcesu amerykańskiej firmy jest przede wszystkim ciągłe dopasowywanie się ze swoją ofertą do bieżących potrzeb rynkowych. Dzięki temu właśnie rokrocznie otrzymujemy kilka nowych rodzajów żywic. Najnowszym dostępnym materiałem jest Castable Wax, czyli żywica dedykowana jubilerom.

Jednym z częstszych zastosowań fotopolimerowych drukarek 3D jest właśnie jubilerstwo. Technologia ta wpasowuje się niemal idealnie w potrzeby tego sektora. Duża precyzja oraz uwydatnianie najmniejszych nawet detali, to właśnie te aspekty decydują o tym, że jubilerzy wybierają właśnie tego typu drukarki 3D.

Sama maszyna to jednak nie wszystko, liczą się przede wszystkim materiały. Chociaż każdy nieco bardziej rozgarnięty jubiler jest w stanie odlać model niemal ze wszystkiego, to odpowiednie tworzywo zdecydowanie skraca mu proces produkcyjny i minimalizuje ilość pracy włożonej w jego przygotowanie.

Najnowsza edycja żywicy jubilerskiej Castable Wax od Formlabs gwarantuje uzyskiwanie wytrzymałych i precyzyjnych wydruków 3D o skomplikowanej geometrii. Co ważne przy jej pomocy uzyskamy niezwykle gładko wykończone powierzchnie co również jest niezwykle istotne podczas odlewania biżuterii. W procesie projektowania nowej żywicy korzystano z doświadczenia producentów biżuterii z Chin, Japonii oraz Indii. Jest to najwyżej wyceniany pod względem sprzedaży detalicznej region, gdzie królują zarówno modele niewielkich rozmiarów, jak i duże filigranowe bransoletki i naszyjniki.

Według zapewnień producenta materiał ten spala się bezresztkowo, pozostawiając po sobie formę bez zawartości żadnych zanieczyszczeń. Około 20% wypełnienia tej żywicy stanowi klasyczny wosk odlewniczy, dzięki czemu możemy skorzystać z zarówno szybkiego, jak i standardowego procesu wypalania. Do krótkiego, trwającego 8 godzin, programu zalecane jest korzystanie z gipsów Ransom & Rangolph Ultra-Vest Maxx, który przeznaczony jest do pracy z żywicami fotopolimerowymi.

Dodatkowym atutem Castable Wax jest bardzo łatwy i krótki proces postprocesingu. Żywica nie wymaga późniejszego utwardzania. Wystarczy umyć model w izopropanolu, aby uzyskać suchą i gładką powierzchnię, którą od razu możemy przeznaczyć do wypalania.

Koszt jednego litra omawianej żywicy to 301,29 €.

Źródło: www.tctmagazine.com, www.formlabs.com

Scroll to Top