Kiedy firmie Desktop Metal udało się przekonać największe firmy, również z branży addytywnej do niebagatelnej inwestycji w ich rozwijający się biznes nie było wątpliwości, że mamy do czynienia z technologią rewolucyjną. Producenci już  od początku zapewniali, że ich rozwiązania mają zmienić oblicze branży druku 3D z metalu.

To co niewątpliwie wyróżnia ich na tle firm zajmujących się drukiem przestrzennym z proszków metalicznych jest  stworzenie systemu urządzeń, dającego możliwość drukowania 3D zarówno prototypów z metalu (w technologii BMD, przywodzącej na myśl klasyczny FDM) jak i finalnych komponentów o najwyższej jakości mechanicznej (w technologii SPJ z proszków metalicznych). I chociaż to dwie autorskie metody wytwarzania addytywnego metali zdają się być największą wartością Desktop Metal, to firma nadal stara się rozwijać patentując kolejne projekty.

Podczas trwającej obecnie konferencji SOLIDWORKS WORLD 2018 Desktop Metal udowodniło, że równie ważne co  rozwój technologii wytwarzania jest ulepszanie i proponowanie nowych rozwiązań z zakresu projektowania przestrzennego. Firma we współpracy z Dassault Systèmes zaprezentowała Live Parts, czyli narzędzie, które pozwoli użytkownikom drukarek przestrzennych na wykorzystanie pełnego spektrum możliwości urządzeń.

Sposób generowania modelu zależy od wstępnie ustalanego rozmiaru, wagi oraz jego przeznaczenia

Na czym polega innowacyjność prezentowanej metody? Otóż użytkownik nie ma w jej przypadku styczności z standardowymi geometriami, a kształt generowany jest na podstawie właściwości, jakie mają charakteryzować gotowy detal. Sam proces generowania detalu, adekwatnie do nazwy narzędzia, odbywa się w niemal organiczny sposób, przywodząc na myśl naturalny proces wzrostu. Zmierzeniem autorów było stworzenie algorytmu, który pomoże projektantom w uświadomieniu pełnego potencjału technologii addytywnych czyli swobody podczas projektowania oraz znacznych oszczędności kosztów wynikających z mniejszego zużycia materiałów.

Koncepcja generatywnego podejścia do projektowania, sięgająca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, bazuje na imitowaniu procesów zachodzących w środowisku naturalnym. Złożone geometrie uzyskiwane w procesie projektowania Live Parts są możliwe do wytworzenia dzięki technologiom addytywnym – metody substraktywne nie są w stanie oddać skomplikowanych kształtów inspirowanych naturą.

Detale zaprojektowane z wykorzystaniem narzędzia Live Parts

Twórca Live Parts, Andy Roberts, wyjaśnia, że jego projekt reprezentuje zupełnie nowe podejście do sposobu projektowania – program w dużym stopniu automatycznie generuje kształt części, której właściwości mechaniczne i strukturalne są odpowiednie do jej późniejszego przeznaczenia. Twórcy przyznają, że złożenie jest podobne jak w standardowych procesach optymalizacji topologii, pozwalającej na oszacowanie które części drukowanego detalu są najbardziej narażone na uszkodzenia wynikające m.in. z rozkładu naprężeń.

Testowa wersja programu jest dostępna wyłącznie dla użytkowników Solidworks. Desktop Metal, starając się stworzyć narzędzie odpowiadające oczekiwaniom użytkowników ciągle je ulepsza, bazując na opiniach zwrotnych klientów. Jak zapowiadają firmy, nie jest to ostatni z planowanych wspólnie projektów – w ciągu najbliższego roku poznamy m.in. szczegóły prac prowadzonych nad kompleksową optymalizacją procesów druku 3D.

Źródło: desktopmetal.com3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like