Formlabs wprowadza samogasnącą żywicę do druku 3D

Formlabs przedstawił samogasnącą żywicę Flame Retardant Resin – pierwszy materiał do druku 3D w technologii druku 3D z żywic światłoutwardzalnych (SLA), posiadający certyfikat UL 94 V-0. Stworzony specjalnie dla branży transportu, lotnictwa, przemysłu, elektroniki, medycyny i kosmonautyki, Flame Retardant Resin pozwala na nowe zastosowania dla klientów z ściśle kontrolowanymi procesami.

Części wykonane z nowej żywicy mogą być wykorzystywane przez przemysł lotniczy, motoryzacyjny i medyczny. Można z niego produkować narzędzia produkcyjne dla środowisk o wysokich temperaturach lub w pobliżu źródeł zapłonu, obudowy elektroniczne, złącza i osłony, jak również aplikacje elektryczne o wysokiej mocy (np. cewki transformatorów i przekaźniki).

Dzięki nowemu rozwiązaniu użytkownicy drukarek 3D Formlabs mogą wykorzystać szybkość i swobodę projektowania druku 3D, jednocześnie spełniając wymogi regulacyjne. Technologia SLA firmy w połączeniu z żywicą Flame Retardant Resin stanowi kompleksowe rozwiązanie dla projektowania i produkcji części wymagających właściwości samogasnących według normy UL 94.

Dla producentów z branży lotniczej, elektronicznej, medycznej i transportowej, wymagających części ognioodpornych, jest to standard. Środowiska, w których występują iskry, eter lub inne źródła paliwa, wymagają ściślej kontroli, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów i miejsc pracy. Złotym standardem certyfikacji w tych dziedzinach jest norma UL 94 – certyfikacja palności tworzyw sztucznych, która określa tendencje materiału do samogaszenia lub rozprzestrzeniania się płomieni. Żywica Flame Retardant Resin posiada certyfikat UL 94 V-0 Blue Card, spełnia wymogi normy FAR 25.853(a) oraz testów dymu i toksyczności, a także jest odporna na środowiska zagrożone otwartym ogniem, źródłami zapłonu i wysokimi temperaturami.

Tradycyjnie tworzywa sztuczne spełniające te normy są obrabiane mechanicznie, wtryskiwane lub odlewane. Procesy te często wymagają kosztownych urządzeń przemysłowych lub długotrwałej pracy manualnej. Wiele firm zleca prace maszynowe lub odlewnicze, ale napotyka na długie terminy realizacji lub wysokie opłaty za przyspieszenie. Tańsze procesy wewnętrzne, takie jak odlewanie, wymagają od użytkowników wieloetapowego procesu odlewania silikonowego i poliuretanowego opartego na wzorach obrabianych mechanicznie lub drukowanych w 3D. Tradycyjnie, zarówno zlecone, jak i wewnętrzne procesy są drogie, mało wydajne i pracochłonne, co utrudnia ich stałe stosowanie tam, gdzie wymagana jest ocena UL 94.

Postęp w materiałach do druku 3D umożliwił dostęp do materiałów odpornych na wysoką temperaturę lub ognioodpornych, jednak z pewnymi wadami. Wiele firm produkujących drukarki 3D typu FDM / FFF oferuje ognioodporne filamenty, ale części te nie nadają się do testowania funkcjonalności, produktów końcowych dla klientów ani do zastosowań w konserwacji i naprawach. Inne technologie, takie jak SLA, wcześniej oferowały materiały do druku 3D odporne na wysoką temperaturę, które są izotropowe, mocne i mają doskonałą jakość powierzchni, ale nie posiadały certyfikacji UL 94.

Żywica Flame Retardant Resin łączy te aspekty, umożliwiając wysokowydajne zastosowania i certyfikowane, bezpieczne procesy, wszystko dzięki dostępności i mocy platformy SLA Formlabs. Po utwardzeniu w temperaturze 80°C przez 120 minut, części wykonane z żywicy Flame Retardant Resin mają temperaturę zginania cieplnego (HDT) 111°C przy 0,45 MPa i moduł wytrzymałości na rozciąganie 3,1 GPa. Inne materiały projektowane dla wysokich temperatur mogą być kruche, ale żywica Flame Retardant Resin może być stosowana jako komponent w funkcjonalnym montażu i być wiercona pod gwinty. Części są sztywne i odporne na pełzanie, co sprawia, że są niezawodne i trwałe w pomieszczeniach i środowiskach przemysłowych. W przeciwieństwie do wielu części wykonanych z filamentów, żywica Flame Retardant Resin ma gładką, matową powierzchnię z czystymi liniami i wysoką dokładnością wymiarową, co sprawia, że części są odpowiednie dla produktów końcowych lub komponentów w zespołach wymagających ścisłych tolerancji.

Żywica Flame Retardant Resin może usprawnić procesy wytwarzania produktów, przechodząc od fazy projektowania iteracyjnego do części końcowych o niskiej liczbie egzemplarzy. Używając żywicy Flame Retardant Resin oraz drukarek Formlabs Form3+ lub Form 3L, użytkownicy mogą szybko prototypować, korzystając z tego samego materiału, którego używają podczas testów funkcjonalnych, testów środowiskowych oraz w niskich i średnich seriach produkcyjnych. Stosowanie jednego materiału na przestrzeni całego procesu może pomóc zredukować liczbę przeróbek projektowych i pozwolić menedżerom produktów skupić się wyłącznie na wydajności i opinii użytkowników. Wytrzymałe, funkcjonalne części spełniające wszelkie wymogi regulacyjne pomagają firmom dostarczać swoje produkty do rąk klientów i wykorzystywać szanse rynkowe.

Źródło: www.formlabs.com
Zdjęcia: www.formlabs.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Scroll to Top