Emocje po targach Formnext 2016 jeszcze nie opadły. We Frankfurcie można było zobaczyć wiele nowości, a szukający inspiracji z dużą pewnością ją tam znaleźli. Swoją obecność w sposób zdecydowany podkreślił m.in. Stratasys. Na jego stanowisku odwiedzający mogli obejrzeć nową drukarkę 3D Fortus 900mc – urządzenie pracujące w technologii FDM to kontynuacja udanej serii, która do tej pory zyskała sporą rzeszę zwolenników.
Amerykański gigant wraz z premierą urządzenia ogłosił również zainicjowanie współpracy z Siemensem. Interakcja między firmami to jednak nie nowość – jednym ze zrealizowanych wspólnie projektów jest stworzenie platformy GrabCAD Print. Jest ona oparta o oprogramowanie CAD/CAM/CAE o nazwie NX Autorstwa Siemensa i ma wspomagać w prowadzeniu użytkownika przez cały proces druku 3D – od projektu, do gotowego elementu.
Główną ideą kooperacji jest wsparcie technologii addytywnej w procesach produkcyjnych, poprzez wprowadzenie jej na inny poziom funkcjonalności oraz poprawie efektywności, wydajności i aspektów ekonomicznych, podwyższając opłacalność projektu. Wg twórców tego typu kroki zachęcą przemysł lotniczy, samochodowy czy energetyczny do wdrażania większej liczby systemów drukujących 3D w swoich fabrykach.
Równocześnie z ogłoszeniem współpracy z Siemensem, przedstawiciele Stratasysa bardzo zachwalają swoją nową drukarkę 3D – Fortusa 900mc. Kolejna generacja urządzenia pracującego w technologii FDM zachowała szereg kluczowych cech względem poprzednika, wprowadza jednak kilka udogodnień jak np. nadzór harmonogramu pracy czy zaawansowaną kontrolę procesu druku 3D przez wewnętrzną kamerę video. To dzięki niej, użytkownicy platformy GrabCAD Print mogą zdalnie weryfikować postępy wydruku 3D. Dodatkowym udoskonaleniem jest opcja szybkiego drukowania 3D dedykowana materiałom do tego przystosowanym.
Ideą kooperacji jest docelowo wykonywanie produkcji niskoseryjną, zastępującą tradycyjne rozwiązania jak np. obróbka CNC. Na zdecydowany plus technologii przemawia możliwość tworzenia bardzo skomplikowanych geometrii oraz łatwość personalizacji. Zarówno Siemens, jak i Stratasys dalej widzą w druku 3D duży potencjał, stąd chęć sprawienia, by stał się on uniwersalny i praktyczny.
Źródło: tctmagazine.com