3NOVATICA – producent niskobudżetowych drukarek 3D marki GATE i FLEXA, postanowił sprzedać jedno z dwóch najstarszych for internetowych poświęconych stricte drukarkom 3D – MójRepRap.pl, znane również jako RepRapowo. Aktualnie firma zbiera oferty na zakup serwisu, rozsyłając zapytania do firm z branży druku 3D w Polsce. Czy znajdzie kupca?

MójRepRap.pl / RepRapowo został założony w połowie 2012 r. przez Krzysztofa Dymianiuka, właściciela firmy Unique Design, która przekształciła się na początku 2014 r. we 3NOVATICĘ. Był drugim tego typu forum w Polsce, po założonym zaledwie kilka miesięcy wcześniej RepRapForum, należącym do braci Twardo z Monkeyfab. MójRepRap pełnił początkowo funkcję zamkniętego serwisu dla klientów Unique Design, gdzie Dymianiuk udzielał wsparcia technicznego w zakresie montażu i obsługi produkowanych przez siebie drukarek 3D – z czasem zostało udostępnione dla wszystkich.

Przez trzy kolejne lata forum odgrywało kluczową rolę w zakresie propagowania wiedzy z zakresu projektowania, budowania i montażu drukarek 3D typu RepRap. Swoją karierę rozpoczynała na nim znakomita większość obecnych producentów i dystrybutorów urządzeń bądź materiałów eksploatacyjnych. Niestety z czasem jego pozycja stopniowo podupadała, w dużej mierze z powodu zalewu rynku tanimi zestawami do samodzielnego montażu z Chin, których świeżo upieczeni właściciele zalewali forum kanonadą tych samych problemów i pytań. Więcej na ten temat napisałem w artykule „Śmieszne jak sprawy się poukładały…” z lutego 2016 r.

Na początku kwietnia 2016 r. twórca i lider forum (jest autorem ponad 11% wszystkich 79000 postów) – Krzysztof Dymianiuk, rozstał się z 3NOVATICA i wkrótce po tym założył kolejne forum – Fabrykator.pl. Wraz z nim przeniosła się tam oddana grupa stałych użytkowników, co zaowocowało istotnym spadkiem popularności MójRepRap.pl. Nie bez znaczenia był fakt, że chwilę później, uruchomienie własnego forum także poświęconego drukarkom 3D – RepRapy.pl, ogłosili Marek Ryszka z Devil Design i Filip Misztal z Filasklep.

Czy 3NOVATICA znajdzie kupca na forum, którego jest właścicielem? Wydaje się, że trochę zbyt długo zwlekała z tematem…? Dzisiejsza atmosfera dla tego typu sprzedaży jest bez porównania gorsza niż chociażby rok temu, ponieważ MójRepRap posiada dużą konkurencję w tym obszarze (oprócz w/w Fabrykatora.pl i RepRapów.pl, dość aktywne działy poświęcone niskobudżetowym drukarkom 3D znajdują się chociażby na forach o innej tematyce jak Forbot.pl, CNC.info.pl, czy RC-FPV.pl).

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielem 3NOVATICA z prośbą o udostępnienie danych dotyczących odwiedzalności forum z Google Analytics, ale niestety okazało się, że firma takowych nie posiada… Informacje przesłane nam mailem miały z kolei bardzo ogólny charakter i… były zawarte w treści maila bez żadnego potwierdzenia (np. printscreena z aktywności serwera), dlatego uznaliśmy, że nie ma sensu ich publikowanie. Jako że firma na razie zbiera tylko oferty, nie jest także znana cena, za jaką zamierza forum sprzedać?

Bez względu na to, czy firmie się to uda, przed nowymi administratorami stoi nie lada wyzwanie odbudowania dawnej potęgi jednego z najważniejszych kiedyś ośrodków druku 3D w polskim internecie.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

9 Comments

  1. Będę pierwszy – daję stoowkę 🙂

   1. Uff… Widzę, że zaczynamy od wysokich stawek… Ja odpadam. Dla mnie za dużo.

    1. Daj trochę, nie bądź świnia. Ja licytuję, bo jakiś parszywiec, który zwie się na tym forum SUPPORT przywłaszczył sobie moje posty (zabawne, Support zarejestrował się w 2016 a post powstał przykładowo w 2012) – jak wygram, to przywrócę do stanu pierwotnego – swój komentarz tam wpisałem.

     1. Krzychu nie bądź małostkowy SUPPORT miał tylko twój saport:)

    2. Paweł, ja Ci kupię na urodziny, daję 125PLN

    3. Ostro, Ja też odpuszczam…. W końcu mam już poczytnego bloga…

     😉

 1. Ja dam 110

 2. Tylko żeby nikt dla jaj nie pompowal aukcji! !! A tak na prawdę to zenujaca akcja z tym forum .

Comments are closed.

You may also like

More in News