W ostatnim czasie mieliśmy ogromną przyjemność współpracować z Marią Marjakovą – przesympatyczną studentką na kierunku wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Maria zwróciła się do nas z prośbą o pomoc w wydrukowaniu jej projektu na drukarce Gaja 3D. Można by rzec – wydruk jak wiele innych… ale nie do końca. Maria wykonała projekt bez wiedzy o możliwościach technicznych drukarki 3D Gaja. W trakcie konsultacji technicznych świetnie odczytała zasady dostosowania obiektu do druku 3D w glinie. Ponieważ glina jest materiałem bardzo wdzięcznym, Maria wykorzystała ten fakt w dalszej obróbce wydrukowanych elementów. Wydruki były docinane i szlifowane aby osiągnąć zmierzony cel. Dla nas to również było pouczające doświadczenie.
Maria zdecydowała się na wykorzystanie w swojej pracy technologii druku 3D, z uwagi na możliwość eksperymentowania i wchodzenia na zupełnie nowe poziomy twórcze.
Druk 3D jest to jedna na najnowszych technologii, posiadającą możliwości, których nie mają tradycyjne techniki tworzenia ceramiki. Dodatkowo cały czas się rozwija i jest to pole do eksperymentów. Bardzo lubię eksperymentować i podejmować wyzwania.
Maria Marjakova
Jej praca licencjacka dotyczyła stworzenia unikalnego serwisu do zielonej herbaty:
Od początku zdecydowałam się na druk 3D w ceramice. Jak każda technologia, ma ona swoje ograniczenia, m.in. nie można drukować prostopadłych elementów „w powietrzu„. Paradoksalnie to właśnie ograniczenia technologiczne pozwoliły mi odejść od myślenia w tradycyjnej formie, otwierając nową przestrzeń poszukiwań.
W moim projekcie uchwyty są niestandardowe – wynikają z formy naczyń i nawiązują do „ergonomii intuicyjnej„. W Azji do dziś znane są naczynia bez uchwytów tj. hohin albo gaiwan, które służą do zaparzania herbaty, dlatego postanowiłam zadedykować swój serwis właśnie zielonej herbacie i regionowi z którego pochodzi. Faktura druku postrzegana jest często jako efekt uboczny, dla mnie natomiast ma niezwykłą wartość estetyczną. Jest śladem technologii, tak jak dłuto rzeźbiarza, czymś naturalnym, a przez to prawdziwym.
Maria Marjakova
Poszukując wykonawcy tak nietypowego zlecenia natrafiła na na FabLab Kielce:
Współpraca była bardzo pozytywna i owocna. W mojej pracy ważna jest dla mnie realizacja projektów, wirtualność modeli trójwymiarowych jest dla mnie trudna w odbiorze, nie przekonuje mnie. Pomoc i otwartość FabLabu była dla mnie niezwykle cenna, to dzięki niej projekt nabrał trzeciego wymiaru.
Maria Marjakova
W przyszłości Maria w dalszym ciągu zamierza koncentrować się na pracy z ceramiką – być może w dalszym ciągu będzie wykorzystywać do tego technologię druku 3D?
Plany na przyszłość to rozwijać temat ceramiki – czy 3D, to się jeszcze okaże? Zmierzenie się z tą technologią było wartościowym doświadczeniem, myślę, że druk 3D w glinie ma przyszłość. Jego bezwzględną zaletą jest bezpośredniość materiału. Nie jest to materiał zastępczy tylko pełnowartościowy, w tej technologii nie tworzymy prototypów, tworzymy produkty.
Maria Marjakova
Zdjęcia: T. Kwiatkowski