Gartner wieszczy nieprzerwany rozwój technologii przyrostowych w 2017 r.

Ubiegły rok wśród wielu budzi raczej negatywne emocje. Wszystko to za sprawą rewolucyjnych zmian w światowej polityce, czy śmierci wielu znanych artystów. Jednak 2016 był również rokiem wielu kroków milowych w dziedzinie nowoczesnych technologii – również w branży druku 3D. A jak rysuje się przyszłość technik addytywnych na przestrzeni nadchodzącego roku? Według specjalistów z firmy Gartner całkiem nieźle.

Opublikowany przez firmę Gartner raport można podsumować krótko – w ciągu najbliższych lat technologia druku 3D będzie nadal rozwijana i wdrażana w wielu gałęziach przemysłu (przede wszystkim w medycynie).

Według przewidywań, do 2020 roku w blisko 10% wszystkich procesów produkcyjnych zaangażowane będą urządzenia, pracujące w technologii przyrostowej (głównie wykorzystywane do szybkiego prototypownia). Czas implementowania nowych produktów na rynku, dzięki wykorzystaniu technologii przyrostowej, skróci się o jedną czwartą. Szybszy czas wykonania prototypu to możliwość uniknięcia wad produkcyjnych, a także lepsze dostosowanie produktu końcowego do potrzeb klienta.

Prognozy Gartnera oparte są o zeszłoroczne raporty, ciągłą obserwację rynku oraz o założenie, że naturalną koleją rzeczy jest rozwój technologii. Przewidywana jest również coraz szerzej zakrojona automatyzacja przy zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia błędu.  Jako dowód specjaliści podają szereg przykładów, które wskazują na ekspansję technologii druku 3D m.in. Siemens’ Spider Robot czy w pełni zautomatyzowane drukarki 3D, które można spotkać na halach produkcyjnych.

W branży medycznej spodziewany jest 30% udział implantów drukowanych 3D (coraz częściej drukowanych na miejscu, w szpitalach). Nie jest to jednak zaskoczenie – drukowanie wszczepów pozwala na zindywidualizowanie kształtu i dostosowanie go do organizmu pacjenta przy jednoczesnej oszczędności czasu. Co więcej, Gartner prognozuje, że wraz z wzrostem ilości drukowanych implantów poprawi się również ich jakość.

Ponadto, z przewidywań Gartnera wynika, że w przeciągu najbliższych trzech lat, 75% narzędzi i przyrządów używanych w procesach produkcyjnych powstaną z wykorzystaniem technologii addytywnych (używanych jako wsparcie technik tradycyjnych). Dzięki szerokiej gamie materiałów do druku 3D, można uzyskać detale o wybranych właściwościach (np. odporność na wysokie temperatury) i skomplikowanej geometrii.

Według Gartnera, należy spodziewać się nieprzerwanego wzrostu popularności technologii addytywnych i rozwoju tej metody wytwarzania, co nie jest zaskoczeniem. Jednak czy rok 2017 przyniesie również wzrost sprzedaży drukarek 3D do szacowanego miliona? Czas pokaże…

Źródło: 3ders.com
Grafika: [1] [2]

Scroll to Top