3D Hubs – holenderska platforma partnerska zrzeszająca posiadaczy drukarek 3D świadczących usługi druku 3D, publikuje (prawie) co miesiąc raporty, w których prezentuje szereg różnych statystyk dotyczących świadczonych przez nich usług oraz wykorzystywanych urządzeń. Choć dane prezentowane przez 3D Hubs spotykają się z wielce mieszanymi uczuciami i wiele osób zarzuca im, iż są wybiórcze i nie obrazują w pełni rzeczywistej sytuacji na rynku drukarek 3D, warto zauważyć, iż jest to w gruncie rzeczy jedyne tego typu zestawienie na świecie. Dla nas jest ono o tyle ciekawe, iż po raz drugi z rzędu pojawia się w nim polski akcent w postaci drukarki 3D Zortrax M200. Choć obecność olsztynian ma póki co raczej charakter symboliczny, cieszy sam fakt, iż polskiej produkcji udaje się powoli przebijać do wielkiego świata drukarek 3D.

Zanim przejdziemy do poszczególnych zestawień należy podkreślić, iż poniższe zestawienia trzeba traktować z odpowiednim dystansem. Zawiera ono dane statystyczne dotyczące tylko i wyłącznie użytkowników zarejestrowanej na platformie 3D Hubs, zatem z natury rzeczy może być w wielu przypadkach nieadekwatne. Z drugiej jednak strony, badanie dotyczy ponad 6000 urządzeń…

1. Najpopularniejsze modele drukarek 3D

Najpopularniejsze drukarki 3D

Jeśli chodzi o użytkowników drukarek 3D w serwisie 3D Hubs, jedną-trzecią zestawienia podzielili między sobą użytkownicy MakerBot Replicatorów (2 i 2X), Ultimakerów (1 i 2) oraz RepRapów (Prusa i3 i pozostałe modele). Pozostałe drukarki 3D mają raczej marginalny udział w zestawieniu. Ciekawym jest, iż poza pierwszą dziesiątką znalazły się urządzenia drukujące w innych technologiach niż FDM. Maszyny ZCorpa (3D Systems) drukujące w pełnym kolorze z proszku gipsowego znalazły się na miejscu 11 a drukujące z żywicy w technologii SLA The Form 1 na miejscu 12. Na samym końcu zestawienia jest Up! Plus 2, które w rzeczywistości dzierży pałeczkę lidera w ilości sprzedanych niskobudżetowych drukarek 3D na świecie…

2. Najpopularniejsi producenci drukarek 3D

Najpopularniejsi producenci

40% drukarek 3D zarejestrowanych w 3D Hubs to urządzenia Stratasysa (w większości MakerBota) i… tradycyjne RepRapy. Gdy doliczymy do tego trzeciego w kolejności Ultimakera okaże się, że łącznie stanowi to ok. 60% wszystkich użytkowników platformy. Ciekawa jest stosunkowo wysoka wobec pozostałych firm pozycja Printrbota, który słynie z produkcji małych i ultra tanich urządzeń wykonanych z drewna.

3. Drukarki 3D o największej dynamice wzrostu

Najszybciej rosnące pod kątem popularności

To zestawienie pokazuje nowe drukarki 3D, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Na pierwszym miejscu utrzymuje się daVinci 1.0, później RoBo 3D, które wypuściło niedawno nową, ulepszoną wersję swojej drukarki 3D, Afinia – czyli amerykańska wersja Up!`a oraz MakerBot Replicator 5-tej generacji. Zestawienie zamykają stosunkowo mało znane u nas urządzenia w postaci Kossela i Sharebota.

4. Najpopularniejsze drukarki 3D z podziałem na regiony świata

Najpopularniejsze drukarki 3D ze względu na kontynent

Na całym świecie za wyjątkiem Europy liderem jest MakerBot Replicator 2 lub 2X. W USA rodzime produkcje w ogóle zdominowały tamtejszy rynek czyniąc z Prusy i3 jedyną drukarkę 3D, której korzenie nie sięgają tamtego miejsca. Choć zakładam, iż większość tych urządzeń jest montowana również w USA. Jeśli chodzi o Europę, to liderem jest Ultimaker, co jest o tyle oczywiste, iż podobnie jak platforma 3D Hubs pochodzi on z Holandii.

5. Drukarki 3D drukujące w najwyższej jakości

Najlepiej oceniane pod kątem jakości

Jest to stosunkowo nowa kategoria opierająca się na opiniach użytkowników platformy. Liderem są urządzenia profesjonalne w postaci drukujących z proszku gipsowego w pełnym kolorze drukarkach 3D 3D Systems: ProJetów i ZCorpów. Na szóstym miejscu po raz drugi z rzędu pojawił się Zortrax M200, co stanowi wzrost o 3 pozycje względem zeszłego raportu. Zortrax został oceniony blisko 50 razy, niewiele mniej od bez porównania bardziej rozreklamowanego The Form 1 czy MakerBot Replicatora 5-tej generacji. Co ciekawe, Zortrax zajął wyższe miejsce pod względem jakości od drukarek 3D Bre Pettisa. Pozostaje nam czekać, aż zacznie pojawiać się również w kolejnych zestawieniach.

6. Najpopularniejsze kategorie wydruków

Najpopularniejsze rodzaje usług

Na koniec zestawienie najpopularniejszych wydruków z podziałem na kategorie. Na pierwszym, słupkowym wykresie przedstawiono podział na modele ze względu na ich wartość a w drugim, ze względu na rodzaj.

Źródło: www.3dhubs.com/trends

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Ciekawe informacje, dzięki!

    1. Służę pomocą, pamiętaj jednak, iż są to bardzo specyficzne dane, które niekoniecznie muszą mieć potwierdzenie w rzeczywistym obrazie sytuacji.

Comments are closed.

You may also like