GRAFYLON 3D – nowy kompozyt grafenu i PLA

FILOALFA, włoski producent filamentu do drukarek 3D, wraz z Directa Plus, ekspertem od produkcji grafenu, zaprezentowały właśnie swoje wspólne dzieło, GRAFYLON 3D. Jest to kompozyt grafenu z PLA, który łączy w sobie wszystkie zalety tego pierwszego z łatwością drukowania i niskim kosztem drugiego.

Grafen jest jednym z najbardziej interesujących i wszechstronnych materiałów dostępnych na rynku. W sferze marzeń i domysłów istniał od wielu lat, ale dopiero w 2004 roku udało się rozpocząć jego produkcję. Charakteryzuje się przede wszystkim lekkością, elastycznością, przewodnością cieplną oraz elektryczną, jak również ponadprzeciętną wytrzymałością. Jest niemal stukrotnie bardziej wytrzymały od stali. Wszystkie te cechy sprawiają, że tworzywa oparte na grafenie są bardzo pożądane w różnych gałęziach przemysłu.

Directa Plus jest jednym z największych na świecie producentów i dostawców produktów opartych o grafen. Swoje rozwiązania wykorzystała już między innymi w przemyśle tekstylnym oraz oponiarskim. Głównym problemem z produkcją filamentu z grafenem jest jednak znalezienie odpowiedniej mieszanki, która pozwoli uzyskać wszystkie pożądanie jego właściwości, a przy tym nie będzie droga i możliwa do druku 3D. Złotym środkiem okazuje się być opracowany przez firmę Graphene Plus, na którego bazie powstaje GRAFYLON 3D. Dzięki niemu materiał ten jest nie tylko tani, ale posiada też doskonałe właściwości przewodzenia ciepła. Poza tym jest o ponad 34% bardziej elastyczny i charakteryzuje się o 28% większym wydłużeniem, przy zachowaniu o 23% większej wytrzymałości na rozciąganie niż inne tego typu materiały.

directa-plus-launches-grafylon-3d-a-graphene-enhanced-pla-filament-for-3d-printing-1

Producent omawianego filamentu zapewnia, że tworzywo to jest bezpieczne dla użytkowników oraz środowiska naturalnego. Proces produkcji jest wolny od chemikaliów i uzyskał niezależny certyfikat o braku toksyczności oraz cytotoksyczności.

GRAFYLON 3D drukuje się w temperaturze 170-210°C i jak większość kompozytów na bazie PLA nie wymaga podgrzewanej platformy roboczej. Rekomendowana prędkość druku mieści się w zakresie 40-120 mm/s. Jego cena, tak jak wspominałem na początku, jest naprawdę atrakcyjna. Za 0,7 kg szpulę musimy zapłacić około 43 USD. Dla porównania jeden z popularniejszych na rynku „grafenów” od Black Magic 3D kosztuje 55 USD za 100g.

Producent zapowiada, że w najbliższym czasie, w jego ofercie, pojawią się kolejne tworzywa z domieszkami grafenu.

Źródło: www.3ders.org

Scroll to Top