Technologie przyrostowe często znajdują zastosowanie w produkcji przedmiotów codziennego użytku – szczególnie, gdy chodzi o rzeczy podlegające personalizacji. Londyński start-up HEXR (wcześniej HEXO) zajmuje się produkcją addytywną niestandardowych kasków rowerowych. Firma zakończyła właśnie testy bezpieczeństwa produktów, naniosła niezbędne poprawki i rozpoczyna wysyłkę do pierwszych klientów.
Tym, co wyróżnia produkt jest rdzeń o strukturze plastra miodu. Jego wykonanie było prostsze za sprawą druku 3D w technologii SLS – dokładniej, produkty wytwarzane są na drukarka 3D marki EOS z materiału PA 11, który w połączeniu z charakterystyczną strukturą wewnętrzną zapewnia dobrą wytrzymałość mechaniczną.
Pomysł wypełnienia przywodzącego na myśl plaster miodu jest efektem badań prowadzonych przez założyciel firmy Jamiego Cook’a w ramach jego działalności naukowej prowadzonej na University College London. Jak zauważył, koncept produkcji kasków rowerowych od blisko 60 lat nie był poddawany kluczowym zmianom. Naukowiec starał się wykorzystać wyniki swoich badań w produkcji przedmiotów nowoczesnych kasków i tak udało mu się stworzyć markę HEXR.
Każdy kask przygotowywany jest indywidualnie na podstawie skanu, odwzorowującego kształt głowy użytkownika. Czas pomiędzy wykonaniem skanu, a wysłaniem produktu to od 2 do 4 tygodni. Cały proces przygotowania produktu (włącznie z skanem 3D) to wydatek rzędu 349 GBP.
Według producentów za wysoką ceną kasków przemawia o wiele wyższe bezpieczeństwo niż w przypadku tradycyjnych kasków rowerowych. Co więcej, budowa zewnętrznej powłoki, będącą jedyną częścią kasku wykonywaną klasycznymi metodami, została zoptymalizowana we współpracy z zewnętrzną firmą w celu poprawy wydajności aerodynamicznej. Użytkownicy personalizując swój kask mogą skorzystać również z dodatkowych funkcji takich jak unikalne wzory czy uchwyt na okulary.
Źródło: 3dprintingindustry.com