Zachodzące zmiany klimatu uświadamiają, jak ogromne znaczenie ma woda. Naukowcy pracują obecnie nad wieloma projektami badawczymi, których celem jest opracowanie metody wydajnego i skutecznego uzdatniania wody. Jednym z takich projektów zajmują się badacze z hiszpańskiego Uniwersytetu w Huelva, którzy zdecydowali się wykorzystać metodę, w której niezbędnym komponentem są części drukowane 3D.
Metoda, nad którą pracują naukowcy pozwala na oczyszczenie wody z 18 ubocznych produktów dezynfekcji wody, które powstają m.in. po chemicznym oczyszczaniu wody chlorem. Ich celem jest uzdatnienie wody pitnej i oczyszczanie jej ze szkodliwych substancji chemicznych, tak aby była bezpieczna dla zdrowia użytkowników.
Dotychczasowe metody oczyszczania wody z ubocznych produktów dezynfekcji, według twórców projektu, obarczone są wadami takimi jak niska powtarzalność parametrów procesu czy mała wydajność ekstrakcji. Ich metoda bazuje na istniejącej już technice HF-LPME (hollow-fibre liquid phase microextraction), jednak wykorzystuje nowoczesne technologie wytwórcze.
Twórcy przyznają, że technologia druku 3D pozwoliła im na poprawę jakości wytwarzanych części i obniżenie kosztów wytwarzania w stosunku do poprzednich iteracji ich urządzenia. Elementy konstrukcyjne zostały zaprojektowane i wydrukowane 3D z polipropylenu na drukarce 3D Prusa i3. Co ważne, materiał hollow-fibre pozwala na tworzenie przepuszczalnych membran o miniaturowych rozmiarach, pozwalających na wydajne oczyszczanie wody pitnej.
Proces ekstrakcji szkodliwych substancji chemicznych trwa około 30 minut i wymaga podgrzania urządzenia do około 45°C. Sam proces jest bardzo skomplikowany – wymaga użycia szeregu odczynników chemicznych i utrzymywania stabilnych warunków prowadzonego procesu. Wyniki procesu okazały się jednak zadowalające – ilość substancji ubocznych zmieściła się w granicach zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dla bezpiecznej wody pitnej. Co więcej, powtarzalność procesu okazałą się na tyle wysoka, że rozpatrywana jest możliwość szerszej adaptacji metody do oczyszczania wody pitnej.
Źródło: 3dprintingindustry.com