HP wspiera badania nad technologią biodruku, optymalizując testy nowych antybiotyków

Śledząc najnowsze doniesienia z Polski mogliście słyszeć o kilkakrotnie o rozpowszechniającej się w szpitalach bakterii, odpornej na działanie znanych antybiotyków. I choć wiadomości o nowej epidemii wydają się być kreowane trochę na wyrost, to zjawisko uodparniania drobnoustrojów na antybiotyki (przez ich nagminne stosowanie) staje się być coraz bardziej powszechne. Niektóre szczepy bakterii wykształciły umiejętność opierania się wpływu antybiotyku, czego konsekwencją jest tworzenie tzw.”superbakterii”, które pozostają obojętne na działanie jakichkolwiek antybiotyków.

Naukowcy szukając rozwiązania dla takiego stanu rzeczy sięgają po alternatywy. Jeszcze niedawno to antybakteryjne antycząstki były przedstawiane jako odpowiedni zamiennik dla standardowych antybiotyków, jednak ilość potencjalnych zagrożeń (jak uszkadzanie błon komórkowych czy magazynowanie w organizmie) przewyższa ich zalety. Jak się jednak okazuje, badania nad nowymi antybiotykami ciągle trwają – w ich rozwoju ma pomóc HP i ich biodrukarka.

HP ogłosiło podjecie współpracy z  Centers for Disease Control and Prevention (CDC) – w prowadzonym wspólnie projekcie będą starali się szukać nowych antybiotyków odpowiednich do walki z szczególnie groźnymi dla organizmów bakteriami. Niemałą rolę w projekcie odgrywa technologia biodruku – dzięki urządzeniu naukowcy są w stanie nadrukowywać próbki antybiotyków do testów ukierunkowanych na powstrzymanie rozprzestrzeniania się odpornych szczepów bakterii.

Jak na razie nie ma informacji, aby HP pracowała nad własną dedykowaną biodrukarką  – w przypadku omawianego projektu wykorzystany został specjalny dozownik, pozwalający na umieszczenie odpowiednich ilości substancji w komórkach naczynia laboratoryjnego, które następnie poddawane są szczegółowej analizie. Warto podkreślić, że urządzenie co prawda nie tworzy struktur przestrzennych, ale precyzyjnie dozuje potrzebne ilości materiału, oszczędzając czas, który naukowcy musieliby spędzić na ręcznym pipetowaniu.

Źródło:  3dprintingindustry.com

Scroll to Top