Krok naprzód w dziedzinie spersonalizowanej implantologii – firma Conformis działająca w obszarze nowoczesnych technologii medycznych, pomogła w przeprowadzeniu pierwszego na świecie zabieg u kompleksowej wymiany stawu biodrowego. W projekcie wykorzystane oprócz technologii druku 3D wykorzystane zostały m.in. techniki obrazowania medycznego – zebrane podczas badań dane umożliwiły dostosowanie wszystkich elementów endoprotezy do anatomii pacjenta.

Jak przyznają specjaliści z Conformis ich wieloletnie doświadczenie z technologiami 3D może stanowić nieocenione wsparcie oraz ułatwienie zarówno dla chirurgów jak i pacjentów. Spersonalizowane implanty są właściwie dopasowane do anatomii oraz innych czynników charakterystycznych dla wybranego pacjenta, przez co redukują ryzyko tworzenia się przewlekłych stanów zapalnych, które mogą prowadzić nawet do resekcji wszczepu.

Rozwiązanie to jednak nie tylko implant – Conformis Hip System to również modele przedoperacyjne dostarczane lekarzom przed operacją, tak aby mogli się do niej właściwie przygotować i zgrubnie zaplanować przebieg zabiegu. Firma zapewnia równie tzw. „surgical guides” – drukowane przestrzennie, certyfikowane szablony chirurgiczne dopasowane do opracowywanego przypadku medycznego.

Jak na razie przeprowadzone zostały dwa pierwsze tego typu zabiegi – szacuje się, że w 2019  roku rozwiązanie zostanie skomercjalizowane.

Źródło: conformis.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like