Hyrel zapowiada pięciogłowicową drukarakę 3D, która ułatwi przygotwanie płytek PCB

Hyrel to amerykański producent drukarek 3D, który kilka lat temu zyskał sławę dzięki produkcji wielogłowicowych drukarek 3D. Firma ogłosiła wprowadzenie na rynek nowego urządzenia HYDRA, które będzie miało możliwość druku addytywnego z aż pięciu głowic, a dodatkowo poradzi sobie z wytwarzaniem elementów z niekonwencjonalnych materiałów.

Firma w swojej nowej drukarce 3D położyła szczególny nacisk na jej wszechstronność i możliwość wytwarzania elementów z różnorodnych materiałów – zarówno tych klasycznych (ABS, PLA, Nylon, Ninjaflex) jak i tych mniej standardowych (glina, porcelana a nawet specjalistyczne biotusze). Użytkownik może korzystać z gamy ponad 25 wymiennych głowic drukujących i innych narzędzi, umożliwiających m.in. frezowanie.

Drukarka 3D wyposażona jest w aluminiowy stół, który przystosowany jest do naprawdę wysokich temperatur (nawet do 200°C). Nie są to jedyne zmiany wprowadzone w konstrukcji drukarki 3D – zastosowanie konstrukcji bramowej zawierającej trójfazowe silniki krokowe pozwoliło na precyzyjny i nawet trzykrotnie szybszy proces druku 3D dla wybranych materiałów.

Jednak wśród wielu funkcjonalności HYRDRA warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość drukowania gotowych układów elektronicznych na płytkach PCB. Dzięki zastosowaniu głowic dozującej pastę lutowniczą oraz akcesorium przenoszącym typu pick&place użytkownik może przygotować płytkę o zadanym układzie ścieżek, zawierającą dodatkowo wybrane komponenty elektroniczne.

Każdy kto przynajmniej raz próbował przygotowywać i wytrawić płytkę PCB wie, że to wyjątkowo żmudne zadanie. W tym wieloetapowym procesie, należy wykazać się nie tylko chirurgiczną precyzją, (podczas nanoszenia układu na płytkę) ale i ostrożnością podczas pracy ze środkami chemicznymi. Wykorzystanie technologii addytywnej pozwoli na zoptymalizowanie procesu przy zachowaniu najwyższej dokładności.

Decydując się na zakup drukarki 3D wybieramy pomiędzy dwoma wariantami, różniącymi się rozmiarem komory drukującej:

  • HYDRA 340 – wersja desktopowa (obszar roboczy 40 x 30 x 25 cm),
  • HYDRA 640 – wersja powiększona (obszar roboczy 60 x 40 x 50 cm).

Według powszechnego przekonania, drukarki 3D wyposażone w kilka niezależnych głowic nie odznaczają się wysoką dokładnością wykonywanych wydruków. Jednak przy drukowaniu takich elementów jak układy elektroniczne musi zostać zachowany najwyższy stopień precyzji (aby ścieżki nie uległy scaleniu, co może doprowadzić do zwarcia). Czy to oznacza, że Hyrel już niebawem zaprezentuje wielogłowicowy druk 3D o niespotykanej dotąd dokładności?

Źródło: 3ders.com

Scroll to Top