igus – firma specjalizująca się w tworzywach sztucznych w ruchu, od teraz oprócz metody FDM dołącza do swojej oferty usług druku 3D również technologię SLS. Będzie w niej używać odporne na ścieranie i wysoce wydajne tworzywo sztuczne iglidur I3-PL. Pozwoli to na szybkie i ekonomiczne wykonywanie podzespołów o złożonych kształtach i jednocześnie bardzo wysokiej wytrzymałości.
Selektywne spiekanie laserowe (SLS) zalicza się obecnie w przemyśle do najbardziej rozpowszechnionych metod produkcji w technologii przyrostowej. Warstwa po warstwie ze specjalnego proszku powstaje precyzyjny podzespół z tworzywa sztucznego. Promień lasera o krótkim czasie działania przetapia cząstki sproszkowanego materiału, dzięki czemu nawet skomplikowane kształty nie stanowią żadnego problemu.
W porównaniu do metody FDM spiekanie laserowe jest bardziej precyzyjne i pozwala na wykonywanie elementów o większej wytrzymałości. Rolę materiału buduclowego pełni proszek, przez co podczas druku 3D nie ma potrzeby drukowania struktur podtrzymujących. Pozwala to również na pominięcie dodatkowej obróbki mechanicznej, ponieważ podzespół jest od razu gotowy do użycia. Dzięki rozszerzeniu przez firmę igus swojego serwisu usług druku 3D o tę metodę możliwe stało się łatwe i szybkie zamówienie, wykonanie i dostawa nawet w ciągu 48 godzin odpornych na ścieranie prototypów, części specjalnych lub małych serii do zastosowań ruchomych.
Na początku bieżącego roku igus uruchomił własną platformę do zamawiania wydruków 3D – igus® 3D Druckservice. „Dzięki nowej drukarce SLS, której używamy w naszym zakładzie, podzespoły o wysokości do 300 milimetrów możemy wykonać u nas na miejscu“ – objaśnia Tom Krause, menedżer produktu w firmie igus. „Dzięki temu złożone części specjalne jesteśmy w stanie wykonać nawet kilka razy szybciej.“
Już dziś możliwy jest wydruk w bardzo krótkim czasie małych serii do 500 sztuk wykonanych z materiału iglidur I3-PL. Materiał ten został opracowany przez igus specjalnie z myślą o spiekaniu laserowym. Tworzywo to jest co najmniej trzy razy odporniejsze na ścieranie od tradycyjnych materiałów SLS, co pozwala na znaczne wydłużenie żywotności podzespołów w ruchomych zastosowaniach. Zostało to potwierdzone podczas szeregu testów przeprowadzonych w liczącym 2750 metrów kwadratowych laboratorium firmy igus, zarówno w przypadku zastosowań w ruchu obrotowym jak również liniowym i wahliwym.
Źródło: www.igus.pl
Zdjęcie przewodnie: Tom Krause, menedżer produktu w firmie igus (źródło: igus GmbH)