Filament do produkcji protez, materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością oraz gumowy filament przypominający ludzką skórę to tylko niektóre z nowości, jakie znalazły się w ofercie włoskiej firmy Ira3D. Mimo produkcji drukarek 3D Poetry Infinity oraz Infinity Box, firma nie cieszy się dużą popularnością. Czy wprowadzenie sześciu nowych filamentów o przeznaczeniu medycznym może to zmienić?

Nowe filamenty mają ułatwić pracę dentystów i chirurgów. Linia sześciu nowych materiałów ma sprostać wielu potrzebom rynku medycznego, takim jak produkcja koncepcyjnych modeli przedoperacyjnych, tworzenie protez czy osłon.

Poniżej prezentuję opis poszczególnych filamentów

  • Gummify Skin – gumowy filament dający efekt sztucznej skóry. Wstępuje w 4 kolorach: różowym (naśladującym skórę niemowląt), czarnym, beżowym i białym. Według producenta jest bardzo podatny na modelowanie, a jego struktura przypomina ludzkie ciało. Materiał ten był tworzony we współpracy ze studentami medycyny.
  • NYLON 680 – Posiada atest FDA (Agencji Żywności i Leków) do kontaktu z żywnością. Charakteryzuje się małym skurczem. Jak podaje Ira3D, Nylon 680 ma powierzchnię, która sama się nawilża, co może być atrakcyjne dla przemysłu mechanicznego i klinicznego. Dzięki swojej uniwersalności, może być użyty w: medycynie, stomatologii, weterynarii oraz do przechowywania żywności.

3D-Printed-Heart-in-TPU-Material-by-Sculpteo

  • Nylon Protesis – bardzo elastyczny i wytrzymały materiał, cechujący się dużą przyczepnością i lepkością. Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do produkcji protez. Jest transparentny i odporny na zmiany temperatury. Doskonały również do dużych wydruków.
  • BioPet GM0 –   wytrzymały materiał przeznaczony do produkcji prototypów, urządzeń i implantów. Może pozostawać w kontakcie z błonami śluzowymi do 24 godzin, a ze skórą dłużej niż przez 30 dni.  Jest wykonany z PET, który jest odporny na wodę i wilgoć, dzięki czemu jest idealny także do przechowywania płynów. Może być poddany recyclingowi.
  • IRA PP TALC – filament odpowiadający standardom UE oraz FDA, bazujący na polipropylenie, który nadaje się do kontaktu z ludzkim ciałem i żywnością. Ze względu na  swoją dużą elastyczność jest zalecany do produkcji protez. Dzięki połączeniu z talkiem (zawartość 30%) nie podrażnia ludzkiej skóry.
  • Irabs Bismuto – to hybrydowy filament metaliczny, który można używać na wszystkich desktopowych drukarkach 3D. Można porównać go do ABSu, jednak charakteryzuje go gęstość zbliżona do metali.  Według producenta jest nietoksyczny i przeznaczony do produkcji osłon przed promieniowaniem.

Firma Ira3D ogłosiła, że zaczyna pracować nad medyczną drukarką 3D Poetry Medical Box. Pomysł brzmi interesująco. Zobaczymy, czy otwarcie się na branżę ochrony zdrowia przełoży się na rozpoznawalność i rozwój firmy.

Źródło: http://ira3d.com/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like