Materiały do druku 3DNews

Ira3D wprowadza serię filamentów medycznych

Filament do produkcji protez, materiał przeznaczony do kontaktu z żywnością oraz gumowy filament przypominający ludzką skórę to tylko niektóre z nowości, jakie znalazły się w ofercie włoskiej firmy Ira3D. Mimo produkcji drukarek 3D Poetry Infinity oraz Infinity Box, firma nie cieszy się dużą popularnością. Czy wprowadzenie sześciu nowych filamentów o przeznaczeniu medycznym może to zmienić?

Nowe filamenty mają ułatwić pracę dentystów i chirurgów. Linia sześciu nowych materiałów ma sprostać wielu potrzebom rynku medycznego, takim jak produkcja koncepcyjnych modeli przedoperacyjnych, tworzenie protez czy osłon.

Poniżej prezentuję opis poszczególnych filamentów

 • Gummify Skin – gumowy filament dający efekt sztucznej skóry. Wstępuje w 4 kolorach: różowym (naśladującym skórę niemowląt), czarnym, beżowym i białym. Według producenta jest bardzo podatny na modelowanie, a jego struktura przypomina ludzkie ciało. Materiał ten był tworzony we współpracy ze studentami medycyny.
 • NYLON 680 – Posiada atest FDA (Agencji Żywności i Leków) do kontaktu z żywnością. Charakteryzuje się małym skurczem. Jak podaje Ira3D, Nylon 680 ma powierzchnię, która sama się nawilża, co może być atrakcyjne dla przemysłu mechanicznego i klinicznego. Dzięki swojej uniwersalności, może być użyty w: medycynie, stomatologii, weterynarii oraz do przechowywania żywności.

3D-Printed-Heart-in-TPU-Material-by-Sculpteo

 • Nylon Protesis – bardzo elastyczny i wytrzymały materiał, cechujący się dużą przyczepnością i lepkością. Jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do produkcji protez. Jest transparentny i odporny na zmiany temperatury. Doskonały również do dużych wydruków.
 • BioPet GM0 –   wytrzymały materiał przeznaczony do produkcji prototypów, urządzeń i implantów. Może pozostawać w kontakcie z błonami śluzowymi do 24 godzin, a ze skórą dłużej niż przez 30 dni.  Jest wykonany z PET, który jest odporny na wodę i wilgoć, dzięki czemu jest idealny także do przechowywania płynów. Może być poddany recyclingowi.

IMG_4216

 • IRA PP TALC – filament odpowiadający standardom UE oraz FDA, bazujący na polipropylenie, który nadaje się do kontaktu z ludzkim ciałem i żywnością. Ze względu na  swoją dużą elastyczność jest zalecany do produkcji protez. Dzięki połączeniu z talkiem (zawartość 30%) nie podrażnia ludzkiej skóry.
 • Irabs Bismuto – to hybrydowy filament metaliczny, który można używać na wszystkich desktopowych drukarkach 3D. Można porównać go do ABSu, jednak charakteryzuje go gęstość zbliżona do metali.  Według producenta jest nietoksyczny i przeznaczony do produkcji osłon przed promieniowaniem.

-Skull

Firma Ira3D ogłosiła, że zaczyna pracować nad medyczną drukarką 3D Poetry Medical Box. Pomysł brzmi interesująco. Zobaczymy, czy otwarcie się na branżę ochrony zdrowia przełoży się na rozpoznawalność i rozwój firmy.

Źródło: http://ira3d.com/

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować