Google to jeden ze światowych liderów branży informatycznej. Oprócz prac nad najpopularniejszą wyszukiwarka internetową pracownicy firmy działają w szeregu projektów, które mają w dłuższej perspektywie ułatwiać życie ich użytkowników. Flagową grupą, która zajmuje się tworzeniem innowacji jest ATAP (Advanced Technology and Projects), a jednym z realizowanych przez nią projektów jest Jacquard.
Czym jest Jacquard? To niepozorny moduł, wielkości niewielkiego prostopadłościanu, który ma ułatwiać codzienne, prozaiczne czynności. Ich niezwracająca na siebie uwagi forma jest celowa – urządzenie przeznaczone jest do integrowania z elementami odzieży, przez co nasze ubrania, buty, torby czy plecaki staną się „smart”.
Jako przykład, twórcy podają umieszczenie swojego produktu w rękawie kurtki – za pomocą ustalonego zestawu gestów i ruchów możliwe jest wykonywanie czynności, takich jak wstrzymywanie muzyki, robienie zdjęcia lub odbieranie telefonu. Podsumowując, urządzenie zapewnia interaktywne, cyfrowe doświadczenia bez konieczności fizycznego trzymania telefonu w ręku.
Zespół Google ATAP, kierowany przez Ivana Poupyreva, pracuje nad stworzeniem innowacyjnych produktów do szerokiego zakresu zastosowań, badając, jak technologia może być bardziej dostępna. Tworząc jednak swój innowacyjny produkt stanęli przed wyzwaniem – połączeniem materiałów twardych i elastycznych w jednym procesie produkcyjnym. Rozwiązaniem okazała się technologia PolyJet od Stratasys.
Różnorodność materiałów dostępnych w technologii PolyJet sprawiła, ze projektanci nie muszą hamować swojej kreatywności i tworzyć zarówno wstępne prototypy jak i funkcjonalne modele 3D. Drukarki3D, pracujące w technologii PolyJet łączą doskonałą rozdzielczość z szeroką gamą materiałów oraz wysoką przepustowością. Jeśli chodzi o projektowanie, szczególnym walorem jest certyfikat Pantone ™ Validated, potwierdzający możliwość wytwarzania w tysiącach unikalnych odcieni i możliwość symulowania faktur powierzchni – od drewna po wyroby skórzane.
Wcześniej, uzyskanie prototypu składającego się z kilku materiałów trwało tygodnie – za sprawą technologii PolyJet tygodnie zmieniły się w godziny. Członkowie ATAP pracują nad projektami, które mają ułatwiać codzienne czynności – w przypadku tworzenia innowacji, czas jest kluczowym czynnikiem.
Bryan Allen, manager w ATAP Lab tłumaczy, że druk 3D w technologii PolyJet pozwolił na materializację cyfrowych projektów, w takim kształcie, w jakim wyobrażali sobie ich twórcy. Dodaje, że rozwiązania przyszłości nadchodzą szybciej niż się wydaje, a technologie druku 3D są jednym z kół napędowych tej innowacji.
Źródło grafiki przewodniej – Materiały Prasowe Stratasys