Technologia druku 3D z papieru Mcora jest równie efektowna co nietypowa. Z jednej strony za pomocą tej drukarki 3D możemy stworzyć niezwykle skomplikowane i w pełni kolorowe obiekty, z drugiej – w komentarzach pojawiają się niejednokrotnie wątpliwości co do prędkości druku i jego jakości. Prawda jest taka, że znakomita większość zarówno zwolenników jak i krytyków tych urządzeń, opiera swoje oceny wyłącznie na podstawie opisów i zdjęć znalezionych w internecie, mało kto z nich miał okazję widzieć urządzenie na żywo. Zachęcam zatem do obejrzenia trzech poniższych materiałów video, gdzie zobaczycie nie tylko sam proces wydruku, lecz również jakość i wytrzymałość stworzonego na Mcorze modelu…
Na początek przyznam się do czegoś – ja też nie widziałem Mcora na żywo… Miałem za to w rękach kilkanaście modeli wydrukowanych na tej drukarce 3D i muszę uczciwie przyznać, iż zrobiły one na mnie spore wrażenie. Ich jakość jest naprawdę tak wysoka jak mówią, mimo iż na wybranych modelach widać gdzieniegdzie poszczególne warstwy papieru. Mimo to jakość wydruku, a przede wszystkim odwzorowanie kolorów jest niezwykła i zaryzykowałbym stwierdzenie, że własnie pod względem kolorów, Mcory nie mają sobie równych wśród innych drukarek 3D (zastrzegam, że nie widziałem wydruków z ProJeta 4500 i Obejt 500 Connex3 – ale z drugiej strony, kto je widział…?).
Proces tworzenia modeli w Mcorze jest dość skomplikowany. To nie FDM czy SLA, gdzie obiekt powstaje sobie warstwa po warstwie aż do samego końca. W przypadku druku 3D z papieru, każdy arkusz jest najpierw zadrukowywany kolorem, następnie transportowany na właściwy stół roboczy, sklejany, prasowany, a w końcu wycinany jest na nim docelowy kształt danej warstwy. Wszystko to odbywa się z wyjątkową precyzją.
Gotowe modele – mimo że wykonane z papieru, w dotyku są dość twarde i wytrzymałe, a osobom nie znającym ich pochodzenia często wydaje się, że są z drewna. Ich największa przewaga nad modelami z gipsu to przede wszystkim wytrzymałość, waga i lepsze odwzorowanie koloru. Wada to naturalna, słaba odporność nie tylko na wodę, lecz również na wilgoć. Wydruki z Mcora sprawdzą się jako świetny model koncepcyjny, ale niewiele poza tym. Z drugiej jednak strony jest to dość naturalne – każda technologia druku 3D, czy z papieru, czy FDM, czy SLA, czy CJP jest unikalna i dedykowana do określonego rodzaju produkcji. Tak czy inaczej, mimo że jest to papier, to można z niego wydrukować nawet… w pełni funkcjonalny młotek.
Na koniec trzeci film, w którym Deirdre MacCormack, CMO firmy opisuje jej działanie.
Źródło: www.3dprintingindustry.com / www.diy3dprinting.blogspot.com