Już za niespełna miesiąc we Frankfurcie odbędą się kolejne targi Formnext, skupiające dużą część swojej uwagi na technologiach przyrostowych. W zeszłym roku debiutanckie wydarzenie przyciągnęło ponad 230 wystawców z pionierami branży na czele tj.: EnvisionTec, Stratasys, 3D Systems czy EOS. Sukces zmotywował organizatorów do wypromowania drugiej edycji, na której jedno ze stoisk należeć będzie do firmy Trumpf.

W 2015 roku niemiecki gracz specjalizujący się w rozwiązaniach laserowych zaprezentował na targach drukarkę 3D TruPrint 1000, która wzbudziła spore zainteresowanie. Tym razem producent zza zachodniej granicy ogłosił pokaz nowego sprzętu, niejako poprawionej poprzedniczki, TruPrint 3000. Podobnie jak ona, nowa konstrukcja będzie pracowała w technologii LMF.

LMF, czyli Laser Metal Fusion to metoda umożliwiająca budowanie kompleksowych struktur geometrycznych. Sproszkowany metal, trafiający na stół roboczy jest topiony przy pomocy lasera, łącząc w określonych lokalizacjach model w bryłę. Proces powtarzany jest warstwa po warstwie. Twórca technologii, czyli właśnie niemiecki Trumpf chwali się wysoką precyzją drukowanych elementów, dając możliwość tworzenia modeli wyszukanych oraz nieosiągalnych dla konwencjonalnych obróbek.

trumpf_1

TruPrint 3000 wyposażony jest w laser o mocy 500W, czyli o 300W więcej względem poprzedniej generacji.  400mm wysokości i 300mm średnicy daje imponującą gabarytowo platformę roboczą, gdy mowa o wydrukach z metalu. Produkt dedykowany jest do takich sektorów przemysłowych jak: medyczny, samolotowy czy automotive. Jak mówi Peter Leibinger, prezes Trumpf Laser und Systemtechnik GmbH, firma skupia swoje działania na industrializacji przemysłu, a nowa drukarka 3D ma sprostać wymaganiom produkcji seryjnej.

trumpf_2

Targi Formnext 2016 przyciągną z dużą pewnością tłumy producentów oraz dystrybutorów technologii przemysłowych. Oprócz drukarek 3D będzie można na nich zobaczyć liczne urządzenia laserowe, ale też obrabiające np. metal. Nie inaczej będzie w przypadku Trumpf’a. We Frankfurcie ich przedstawiciele będą przekonywać odwiedzających do szeregu innych rozwiązań, tak jak w roku poprzednim. Do czego konkretnie? Tego dowiemy się między 14 a 18 listopada.

Źródło: 3ders.org / 3printr.com

Maciek Stoczkiewicz
Absolwent Fizjoterapii, student Inżynierii Biomedycznej, w wolnych chwilach biega za piłką albo szuka swojego miejsca na Ziemi.

    Comments are closed.

    You may also like