Ostatnie tygodnie upływają na informowaniu o kolejnych nowościach produktowych czołowych firm z Polski i ze świata, które zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas targów formnext we Frankfurcie nad Menem. Dziś mamy okazję przedstawić Wam kolejną nowość, stojącą na pograniczu technologii przyrostowych i wytwórstwa przemysłowego. Janusz Wójcik i Paweł Rokita – twórcy największych polskich targów druku 3D – Dni Druku 3D oraz autorzy innowacyjnego urządzenia wielofunkcyjnego – GAI Multitool, za dwa dni ukażą światu swoje najnowsze urządzenie – Vacu3D, desktopową maszynę do termoformowania!
Termoformowanie to doskonale znany i od lat wykorzystywany w przemyśle proces wytwórczy, polegający na formowaniu detali, przez podgrzewanie płyt tworzywa sztucznego i odciśnięciu w nich zadanego kształtu. Jest stosowany w produkcji seryjnej obudów, elementów dekoratorskich, opakowań, tacek, naczyń, elementów garderoby oraz szeregu innych produktów z tworzyw sztucznych. To co wyróżnia Vacu3D spośród innych urządzeń tego typu dostępnych na rynku to przede wszystkim jego rozmiar i cena. Jest tym dla procesu termoformowania, czym desktopowe drukarki 3D typu FDM są dla technologii przyrostowych.
Vacu3D jest kompaktowe i nie potrzebuje rozbudowanych instalacji zewnętrznych, będąc gotowym do pracy praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Jak twierdzi Janusz Wójcik – współtwórca urządzenia, Vacu3D jest w stanie obsłużyć każda osoba, która potrafi obsługiwać dowolne urządzenia elektroniczne. Do obsługi służy duży, dotykowy wyświetlacz oraz intuicyjne, autorskie oprogramowanie. Urządzenie jest przeznaczone dla bardzo szerokiego grona odbiorców, począwszy od sektora edukacyjnego, poprzez zakłady rzemieślnicze oraz przemysł.
Aby rozpocząć produkcję detali potrzebny jest model źródłowy. Tutaj może przyjść z pomocą technologia druku 3D, za pomocą której stworzymy matrycę. Oczywiście możemy powielać rzeczy powstałe za pomocą innych technologii, wykonane z drewna, metalu lub innych materiałów.
Vacu3D wykorzystuje w pracy płyty o grubości od 0,1 do 3 mm wykonane z różnych tworzyw: HIPS, ABS, PVC, PETG, PE, PP, PC, PMMA, występujących w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są dwa warianty maszyny zróżnicowane pod względem formatu – Vacu3D korzystające z płyt A4 i Vacu3D MAXX korzystające z płyt A3.
Obudowa jest w całości wykonana ze stali i aluminium oraz malowana proszkowo. Ogrzewanie materiału odbywa się nowoczesnymi promiennikami podczerwieni z dwustopniowym bezdotykowym pomiarem temperatury. Zastosowano bardzo wydajną, modyfikowaną turbinę podciśnienia, która daje możliwość formowania płyt z tworzywa sztucznego o grubości do 3 mm.
Cena urządzenia Vacu3D w formacie A4 na ryku polskim wynosi 3500 PLN netto.
Z okazji światowej premiery urządzenia na targach formnext, pierwsze 10 urządzeń będzie można zakupić w cenie promocyjnej 599 € netto (+ 35 € koszty przesyłki na terenie UE). Oferta jest skierowana tylko do firm i instytucji. 14 listopada br. zostanie uruchomiony specjalny adres e-mail, za pomocą którego będzie można składać zamówienia na egzemplarze promocyjne: [email protected].
Vacu3D będzie obecne na stoisko H28 w hali 3.0.