Mateusz Brodowski i Rafał Berestka – twórcy rzeszowskiej firmy Jelwek, wywodzą się z Politechniki Rzeszowskiej i często wspierają różne inicjatywy studenckie w zakresie druku 3D, w którym z powodzeniem specjalizują się od dwóch lat. Jedną z nich jest projekt łazika marsjańskiego Legendary III, uczestniczącego w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge (URC), toczących się na pustyni Utah w USA. W zeszłym roku drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zajęła prestiżowe III miejsce, a w tym roku odniosła spektakularny sukces, wygrywając całe zawody! Jelwek był jednym ze sponsorów zespołu i wykonywał prototypy poszczególnych komponentów, jak również elementy funkcjonalne, wykorzystane w zwycięskiej konstrukcji.
Najbardziej złożonym komponentem wykonanym w technologii druku 3D była dwuosiowa, zdalnie sterowana głowica do kamery głównej łazika Legendary III. Poza elementami takimi jak łożyska, czy serwomechanizmy, wszystkie komponenty zostały wytworzone w technologii FDM.
Głowica składała się z trzech podstaw złożonych ze sobą przy pomocy gumowych amortyzatorów, których celem było wytłumienie drgań powstających w czasie jazdy po nierównym terenie. Następnie całość została zamontowana na aluminiowym maszcie kamery, a na podstawach utwierdzono kołyskę z możliwością sterowania pochyleniem.
Podstawowym źródłem obrazu łazika Legendary III była kamera cyfrowa z zewnętrznym obiektywem. Dzięki zastosowaniu i możliwości wykonania druków 3D zaprojektowano nową obudowę do kamery z PLA, która pozwoliła na redukcję jej masy o ponad 70% bez utraty pierwotnej wytrzymałości.
Dodatkowo wykonano nasadę na obiektyw, w której zamontowane zostały serwomechanizmy pozwalające na zdalne sterowanie ostrością i przybliżeniem.
Legendary III jako źródło zasilania wykorzystywał akumulatory litowe, które zostały wykonane z ponad 60 pojedynczych ogniw. Trzy z nich o napięciu nominalnym 26V DC, służące do zasilania zespołu napędowego, zostały zamknięte w obudowach wydrukowanych z ABS.
Jeden z kilku efektorów robotycznego ramienia zamontowanego na pokładzie Legendary III miał za zadanie zebrać próbkę ziemi spod powierzchni gruntu, a następnie precyzyjnie zrzucić do pojemników analizujących jej właściwości fizykochemiczne. Osłona świdra oraz elementy ustalające zostały wydrukowane z PLA.
Technologia druku 3D sprawdziła się nie tylko w swym podstawowym zastosowaniu czyli prototypowaniu, ale również wytwarzając pełne zespoły wykonawcze w konstrukcji łazika marsjańskiego. Pozwoliło to na ograniczenie kosztów i lepsze dostosowanie projektu do rygorystycznych wymagań zawodów.