Johnson & Johnson we współpracy z centrum badawczym AMBER tworzy laboratorium biodruku 3D

Dzięki współpracy irlandzkiego centrum badawczego AMBER oraz firmy Johnson & Johnson w Dublinie uruchomione zostanie laboratorium biodruku 3D. Zarówno AMBER jak i J&J mają już spore doświadczenie w biodruku tkanki kostnej i chrzęstnej, teraz wspólnymi siłami chcą opracowywać nowe rozwiązania i udostępnić je szerokiemu gronu pacjentów.

Nowe laboratorium ulokowane będzie w budynku Instytutu Nauk Biomedycznych Trinity College i będzie częścią centrum badawczego AMBER. AMBER (Advanced Materials and BioEngineering Research) założony został przez Irlandzką Fundację Nauki w 2013 roku. Od tego czasu, dzięki wspólnej pracy naukowców z Trinity College w Dublinie, University College w Cork i irlandzkiego Royal College of Surgeons oraz wsparciu partnerów przemysłowych, AMBER przeniósł irlandzką nanotechnologię i technologię materiałową na najwyższy światowy poziom. Jednym z zagadnień jakim zajmowali się naukowcy AMBER w ostatnich latach było opracowanie drukowanych przestrzennie implantów kości.

Firma Johnson & Johnson, a właściwie podległa jej spółka DePuy Synthes od ponad roku współpracuje z Aspect Biosystems, kanadyjskim przedsiębiorstwem działającym w branży biodruku 3D. Celem jest opracowanie technologii wytwarzania biodrukownych implantów do operacyjnego leczenia stawu kolanowego. J&J zajmuje się także medycznym wykorzystaniem technik przyrostowych innych niż biodrukowanie. DePuy Synthes opracowuje drukowane z tytanu implanty czaski oraz dopasowane do pacjenta narzędzia chirurgiczne.

Kierownictwo nad nowym laboratorium obejmie pracujący dla AMBER prof. Daniel Kelly oraz Joseph Ault z Johnson & Johnson. Oprócz naukowców z Trinity College i J&J własne projekty realizować tam będą współpracujący naukowcy oraz studenci – wymiana doświadczeń zapewni korzyści i pracownikom naukowym, i firmie.

Laboratorium zajmie przestrzeń 100 m2 i poza drukarkami znajdzie się tam wyposażenie do prowadzenia hodowli komórkowej. W ramach startującego projektu przewidziane są także dofinansowania na badania związane z biodrukiem oraz na wymianę zagraniczną naukowców. Prace nad laboratorium powinny rozpocząć się w marcu, a pierwsze badania prowadzone będą jeszcze przed końcem roku.

Współpraca z firmą Johnson & Johnson i utworzenie nowego laboratorium biodruku ma przybliżyć centrum AMBER do uzyskania miana światowego lidera w dziedzinie inżynierii biomedycznej. Przedstawiciele obu instytucji przyznają jednak, że upowszechnienie biodruku w terapii będzie możliwe tylko dzięki współpracy wielu jednostek naukowych i przedsiębiorstw.

źródła: ambercentre.ie3dprintingindustry.com

Scroll to Top