Ostatni rok nie był zbyt udany dla 3D Systems. Ciągłe spadki kursu akcji na giełdzie, spadki sprzedaży i powracające plotki o potencjalnym przejęciu spółki przez inne, większe podmioty. Zamykanie fabryk, zwolnienia pracowników oraz spektakularne rozwiązanie współpracy z wieloletnim CEO – Avi Reichentalem. Na koniec zaskakujące zamknięcie marki Cubify i wycofanie się z sektora konsumenckiego. Na szczęście wydaje się, że wszystko co złe, firma ma za sobą. Zeszłoroczne zmiany kadrowe na najwyższych szczeblach oraz stara-nowa strategia rozwoju sprawiły, że kurs akcji 3D Systems po raz pierwszy od bardzo długiego czasu poszedł w górę!

Według wstępnych szacunków, w IV-tym kwartale 2015 r. wyniki finansowe firmy przekroczyły oczekiwania analityków. Spółka odnotowała przychody za ostatni kwartał minionego roku na poziomie 183,4 mln $ – o 17 mln $ więcej niż przewidywano. Mimo, iż wyniki finansowe były wciąż o 2% niższe niż rok temu, wystarczyło to aby przekonać do siebie na powrót inwestorów, którzy rzucili się do kupowania akcji 3D Systems. W szczytowym momencie ich kurs wzrósł aż o 24%!

Marża zysku brutto za IV kwartał wyniosła 32,8% i była niższa w stosunku do wyniku w 2014 r., który wyniósł 47,9%. Obecnie firma ma 155,6 mln $ w gotówce i stabilne źródło przychodów, co pozwala sądzić, iż finansowo ma realną szansę aby odwrócić dotychczasową, złą passę. Zmiany organizacyjne na szczeblu zarządzającym oraz ponowna koncentracja na segmencie profesjonalnym (przemysł i medycyna) mogą wyprowadzić 3D Systems na właściwe tory.

3D Systems kurs akcji

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News