Johnson & Johnson nawiązuje współpracę z Aspect Biosystems nad projektem kolana wykonanego przy użyciu druku 3D

Johnson & Johnson od lat jest częścią branży technologii addytywnych. Blisko rok temu firma rozpoczęła testowanie innowacyjnej metody druku 3D CLIP, wykorzystując ją do wykonywania prototypów narzędzi chirurgicznych. Jednak tworzenie sprzętu medycznego to niejedyny obszar wdrożeń technologii druku 3D, jakim zajmuje się J&J. Przedsiębiorstwo sukcesywnie zgłębia bardzo modny ostatnimi czasy temat biodruku i jak twierdzi – jest gotowe na przekształcenie opieki zdrowotnej dzięki technologii drukowania 3D.

Firma wraz z Aspect Biosystems rozpoczęła pracę nad wytworzeniem tkanki łącznej kolana w technologii addytywnej. Ściślej mówiąc – chodzi o odtworzenie elementu kolana najbardziej podatnego na urazy i ścieranie czyli łąkotki.

Biodruk 3D ma stać się alternatywą dla obecnie stosowanych, kosztownych metod  m.in. biologicznej rekonstrukcji, polegającej na wszczepie implantu z kolagenu wołowego. Klasyczne sposoby wiążą się zazwyczaj z pełnym lub częściowym usunięciem tkanki, co może skutkować groźnymi powikłaniami (np. zapalenie stawów i kości).

Prototyp sztucznej łąkotki został stworzony przy użyciu technologii „lab-on-printer„. Innowacyjna metoda jest obecnie jedną z najbardziej zaawansowanych technik inżynierii komórkowej i pozwala na pełniejsze wykorzystanie możliwości jakie daje biodruk 3D. Szybkie operowanie między różnymi materiałami biologicznymi, nadawanie skomplikowanej geometrii elementom to tylko niektóre z zalet tej technologii.

Jak przyznaje prezes Aspect Biosystems, Tamer Mohamed, współpraca z liderem rynku ochrony zdrowia jakim jest Depuy Synthes ( część J&J)  może stać się szansą na stosowanie biodruku 3D jako alternatywy dla konwencjonalnych metod, a także szansą na poprawę jakości życia pacjentów.

Johnson & Johnson stara się nadać nowy wymiar światu medycyny i ochrony zdrowia przy pomocy technologii addytywnych, kładąc nacisk na jej nieskończone możliwości. Podjęcie współpracy z (kolejna już) firmą specjalizującą się w biodruku 3D to kolejny krok na ścieżce wprowadzenia innowacji w świat współczesnej medycyny.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Scroll to Top