Desktop Metal ogłasza wprowadzenie do oferty nowych maszyn: Studio System+ i Studio Fleet, oferujące ulepszone możliwości prototypowania z metalu i na potrzeby produkcji niskoseryjnej. Studio System+ zachowuje wszystkie kluczowe cechy oryginalnego System Studio i jest dodatkowo poszerzone o rozwiązania, które pozwolą klientom rozszerzyć skalę produkcji oraz pozwolą na drukowanie w wysokiej rozdzielczości. Z kolei Studio Fleet to rozwiązanie na kształt tzw. farm lub klastrów druku 3D znanych z rozwiązań desktopowych drukarek 3D typu FDM.

Jedną z cech Studio System+ to nowa, wymienna głowica drukująca o wysokiej rozdzielczości wraz z opracowanymi profilami drukowania, która pozwala na uzyskanie mniejszych części o dokładniejszych szczegółach i lepszym wykończeniu powierzchni. Stwarza to możliwość uzyskania nowych geometrii i zastosowań oraz drukowanie części podobnych do tych, które są wytwarzane w technologii MIM (Wtryskowe Formowaniem Metalu) – elementy o szczegółach wielkości 250 mikronów. Czyni je to idealnym do różnorodnych zastosowań takich jak części do elektroniki użytkowej, urządzenia medyczne czy części motoryzacyjne.

Kolejna funkcjonalność, to wbudowana kamera video w komorze drukowania przekazująca obraz z procesu drukowania w czasie rzeczywistym. Ulepszono także oprogramowanie – dodano min. automatyczne zapobieganie blokowaniu struktur podporowych, pozycjonowanie obiektów na platformie oraz możliwość zarządzania flotą urządzeń.

Zmianom uległy także urządzenia do post-processingu. Nowe półki, które można układać w stos, zwiększają pojemność płuczki i pieca, zapewniając jeszcze większą przepustowość. Zwiększona objętość eliminuje wąskie gardła procesu produkcji, typowe dla innych rozwiązań, które powstają na etapach płukania i spiekania.

Nowa konstrukcja retorty pieca poprawia jednorodność termiczną oraz przepływ gazu, czego rezultatem są części o wyższej jakości. System oferuje także możliwość podłączenia pieca do zewnętrznych zbiorników gazu lub linii gazowej, co obniża koszty materiałów eksploatacyjnych i co za tym idzie, koszt produkcji pojedynczej części.

Studio Fleet

Studio Fleet to niestandardowe, konfigurowalne rozwiązanie druku 3D w metalu obsługujące wiele aplikacji do produkcji w małych i średnich seriach. Skalowalne rozwiązanie wykorzystuje technologię Studio System+, w tym kontrolowany przez oprogramowanie przepływ pracy i możliwość układania w stosy półek do poszczególnych procesów w celu szybkiego wytwarzania wysokiej jakości złożonych elementów metalowych.

Na początku Studio Fleet będzie dostępny w dwóch konfiguracjach:

  • 3:1:1 – 3 drukarki 3D + 1 płuczka + 1 piec pozwalające na 300% zwiększenie produkcji przy jedynie 50% wzroście kosztu systemu
  • 5:2:1 – 5 drukarek 3D + 2 płuczki + 1 piec to 500% zwiększenia mocy produkcyjnej przy wzroście kosztu systemu o 100%.

Oryginalny Studio System jest teraz wysyłany do obecnych posiadaczy rezerwacji w Stanach Zjednoczonych i będzie dostępny dla zainteresowanych klientów do zarezerwowania do 5 października 2018 r. Nowy Studio System+, który zastępuje oryginalny system, jest dostępny do natychmiastowej rezerwacji. Cena drukarki 3D Studio System+ to 60.000 €, a cały zestaw (drukarka 3D, płuczka i piec) jest dostępny w cenie 160.000 €. Cena nie obejmuje zestawów materiałów eksploatacyjnych, usług, konserwacji, instalacji, szkolenia i wysyłki. Istniejące zamówienia na Studio System i rezerwacje dokonane przed publikacją ogłoszenia będą miały możliwość konwersji na nowy Studio System+ na życzenie ze specjalną zniżką.

Oficjalnym dystrybutorem Desktop Metal w Polsce jest get3D.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like