Rynek profesjonalnych materiałów do druku w technologii FDM zmierza w kierunku, który pozwala na wykorzystywanie wydruków nie tylko jako prototypów, ale też jako funkcjonalnych części zamiennych w maszynach przemysłowych. Blisko miesiąc temu opisywałem trzy materiały kompozytowe na bazie nylonu, które cechowały się wyższą wytrzymałością niż aluminium 6061-T6. Markforged, który jest ich producentem, opracował właśnie nową „mieszankę”, która dołącza do tego zacnego grona.
Onyx jest połączeniem nylonu z włóknami mikrowęglowymi. Materiał charakteryzuje się większą wytrzymałością, twardością oraz tolerancją cieplną niż inne tego typu tworzywa, wykorzystywane w technologii druku 3D. Temperatura ugięcia pod obciążeniem wynosi dla niego 145ºC. Wydruki cechują się około 30% większą wytrzymałością od tych wykonanych z porównywalnego tworzywa.
Jedną z najbardziej charakterystycznych i praktycznych właściwości filamentu jest fakt, że właściwie nie wymaga on żadnych prac poświęconych na postprocessing. Wydruki wychodzą gładkie, z czarnym matowym wykończeniem. To połączenie sprawia, że gotowe modele nie wyglądają jakby powstały na drukarce 3D, a już na pewno nie pracującej w technologii FDM.
Kolejną istotną cechą jest wspomniana wytrzymałość. Jest ona na tyle duża, że elementy zdjęte bezpośrednio z platformy roboczej mogą być montowane w przeznaczonych do tego, odpowiednich urządzeniach lub liniach produkcyjnych.
Kilka firm miało już okazję sprawdzić tworzywo w praktyce. Jedną z nich jest Media Blackout, która zajmuje się produkcją przewodów i złączy do wysokiej jakości kamer. Dzięki materiałowi Onyx (a właściwie dzięki temu, że mogą go wykorzystywać w swoich produktach końcowych) jest ona w stanie o wiele szybciej i taniej wykonać nietypowe zamówienia dla swoich klientów.
Kolejna firma to Dixon Valve Company, która zajmuje się dostarczaniem armatury dla przemysłu gazowego i naftowego, budownictwa oraz rolnictwa. Z omawianego filamentu wykonuje chwytaki do robotów przemysłowych, dzięki którym maszyny mogą przenosić cięższe rzeczy przy mniejszym zużyciu części.
Onyx może być używany jako standardowy filament „jednoskładnikowy” lub podobnie jak poprzednio omawiane tworzywa wzmacniany w czasie druku kevlarem, włóknami szklanymi lub węglowymi. Podobnie jak z poprzedników drukować można z niego na specjalnie przystosowanych drukarkach Mark Two.
Źródło: www.3dprint.com, www.markforged.com