Tydzień temu opisywaliśmy raport firmy SmarTech Analysis, w którym opisywana była aktualna sytuacja branży druku 3D na świecie. Wnioski płynące z raportu były wielce optymistyczne – wartość rynku technologii przyrostowych rośnie i są to wartości dwucyfrowe tylko w stosunku do roku ubiegłego. W tym tygodniu swój raport opublikowała inna firma analityczna – CONTEXT, gdzie przedstawione są bardziej szczegółowe dane na temat poszczególnych sektorów rynku. Ogólna konkluzja jest identyczna – rynek druku 3D dynamicznie rośnie, ale głównie w obszarze systemów przemysłowych. Rynek tanich, amatorskich drukarek 3D mocno wyhamował…
Podobnie jak w przypadku raportu SmarTech, w opracowaniu CONTEXT zwracana jest uwaga na zmianę kierunku rozwoju szeroko pojętego sektora wytwórczego, gdzie z uwagi na pogłębiające się problemy z ciągłością łańcuchów dostaw sukcesywnie przechodzi się na tzw. produkcję na żądanie. Oczywiście ten proces dopiero się rozpoczął i minie jeszcze wiele lat, zanim ten paradygmat stanie się dominujący, niemniej jednak już na tym wczesnym etapie ma to znaczące odzwierciedlenie we wzrostach sprzedaży przemysłowych – produkcyjnych drukarek 3D.
W I kwartale 2022 r. urządzenia sklasyfikowane jako „przemysłowe” (drukarki 3D do metalu, sproszkowanych tworzyw sztucznych lub wysokowydajnych tworzyw sztucznych w formie filamentu) i „projektowe” (drukarki 3D do żywic lub mniejsze systemy filamentowe) odnotowały wzrosty sprzedaży o odpowiednio +7% i +19% w stosunku do I kwartału roku ubiegłego. Łącznie przychody ze sprzedaży tych maszyn stanowiły 69% całości przychodów branży druku 3D w pierwszym kwartale br. Ten wzrost jest jeszcze bardziej imponujący w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii – dostawy systemów przemysłowych były większe o +53%, a systemów projektowych większe o +36%.
Z drugiej strony sprzedaż „konsumenckich” i amatorskich (DIY) drukarek 3D spadła o odpowiednio -25% i -47% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r. Sprzedaż drukarek 3D klasy desktopowej, które stanowią pośredni segment, była stosunkowo stabilne: tylko +2% rok do roku i +7% w porównaniu z I kwartałem 2020 r.
Jeśli chodzi o maszyny przemysłowe, największy wzrost odnotowano w przypadku urządzeń do druku 3D ze sproszkowanych metali w technologii Binder Jetting, gdzie dostawy wzrosły o +113% w porównaniu z I kwartałem 2021 r. Równocześnie CONTEXT podkreśla, że metoda Binder Jetting nie jest technologią dominującą i odpowiada zaledwie za 3% wszystkich dostaw maszyn przemysłowych, jak również nie jest dominującą w obszarze samego druku 3D z metalu, stanowiąc tylko 8% całości kategorii. Oczywiście największą zasługą na tym polu rynek zawdzięcza Desktop Metal i przejętemu w zeszłym roku ExOne, jakkolwiek CONTEXT spodziewa się, że wkrótce ta sytuacja może się zmienić, gdy do sprzedaży trafią dawno temu zapowiadane drukarki 3D do metalu produkcji HP.
Jeśli chodzi o całkowitą liczbę dostaw maszyn, chińska firma UnionTech ponownie została liderem rankingu pod względem ilościowym, ale odnotowała spadek dostaw o -6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Regionami, które aktualnie przodują w globalnym wzroście sprzedaży maszyn przemysłowych, jest Ameryka Północna (wzrost o +16%) i Europa Zachodnia(+8%). Według dostawców, wyróżniające się marki w pierwszej dziesiątce, które odnotowały najwyższe wzrosty to Prodways, BMF, 3D Systems, Farsoon i HP w segmencie druku 3D ze sproszkowanych tworzyw sztucznych oraz Eplus3D, Velo3D, TRUMPF i Farsoon w segmencie druku 3D z metali.
W segmencie maszyn projektowych liderami okazały się firmy HP z technologią MultiJetFusion (wzrost o +53% rok do roku ) i Stratasys z technologią PolyJet (wzrost o +44%). Oprócz tej dwójki liderami dostaw w tym segmencie zostały firmy 3D Systems, Markforged, Nexa3D i Prodways.
Jeśli chodzi o sektor drukarek 3D klasy desktopowej liderami są MakerBot i Ultimaker, które niedawno ogłosiły połączenie. Kolejnymi firmami na liście zostały Formlabs, Raise3D i SprintRay. Równocześnie CONTEXT dostrzega wzrost udziału producentów drukarek 3D w sektorze edukacyjnym, jako przykład podając Zortrax i jego wzrosty sprzedaży wygenerowane przez program Laboratoria Przyszłości.
Źródło: www.contextworld.com
Zdjęcie: www.pixabay.com