Kolejny spektakularny pokaz siły polskiej społeczności druku 3D!

Polska społeczność druku 3D po raz kolejny pokazała swoją potęgę! Gdy trzy tygodnie temu legenda środowiska – Krzysztof Dymianiuk, uruchomił kampanię crowdfundingową na platformie Pomagam.pl, gdzie zbierał fundusze na rozwój swojej fotopolimerowej, open-source’owej drukarki 3D opartej o ekran LCD – Cristelię, mogliśmy być pewni, że członkowie społeczności pokażą na co ich stać. I nie pomyliliśmy się… Od 9 marca br. Krzysztof zebrał oszałamiającą kwotę 3727 PLN na wnioskowane 10.000 PLN. Wsparcia udzieliło aż 51 osób. Chociaż kampania cały czas trwa, od blisko dwóch tygodni licznik ani drgnął.

Krzysztof to jeden z weteranów i głównych animatorów ruchu RepRap w Polsce. Zaczynał w 2010 r., stając się rok później pierwszą osobą w kraju, która produkowała i sprzedawała drukarki 3D do samodzielnego montażu. Założone w tym samym czasie przez niego forum – MójRepRap.pl stało się jednym z głównych źródeł wiedzy dla początkujących adeptów drukarek 3D typu RepRap oraz prawdziwą kuźnią talentów, gdzie doświadczenia zbierało większość osób działających dziś w branży druku 3D. Po odejściu z firmy 3NOVATICA, która w międzyczasie przejęła forum, założył kolejne – Fabrykator.pl, które jest dziś jednym z dwóch głównych for dla pasjonatów niskobudżetowych drukarek 3D oraz szeroko pojętej fabrykacji.

W lipcu 2016 r. Krzysztof rozpoczął relację z budowy open-source’owej drukarki 3D drukującej z fotopolimerów – Cristela. Od początku była ona oparta o trzy założenia:

  • to nie jest projekt komercyjny – wszystkie źródła mają być upublicznione (m.in. na Thingiverse)
  • koszt złożenia drukarki 3D ma oscylować wokół kwoty 1000 PLN
  • źródłem światła ma być ekran LCD (rozwiązanie podobne do drukarki 3D Liquid Crystal).

Projekt cieszył się olbrzymim zainteresowaniem w Polsce i zagranicą. Wiele osób dopingowało Krzysztofa w jego pracy. Niestety wkrótce okazało się, że jest on dość kosztowny – sam zakup ekranów LCD do testów różnych konfiguracji to koszt min. kilku tysięcy złotych. Dlatego Dymianiuk uruchomił swój projekt na Pomagam.pl, gdzie liczył na wsparcie osób, które od lat korzystają z jego for oraz wiedzy i doświadczenia, którymi się na nich dzielił.

Nie pomylił się. Na ponad 630 zarejestrowanych użytkowników Fabrykatora, projekt wsparło 8% z nich. Biorąc pod uwagę tylko użytkowników, którzy napisali min. 1 post, projekt wsparło aż 22%. Kwota 3727 PLN to mnóstwo pieniędzy, które pozwolą Krzysztofowi na rozpoczęcie zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych oraz zakup specjalistycznego sprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Z takim budżetem Dymianiuk może śmiało konkurować z innymi producentami drukarek fotopolimerowych – 3D Systems i EnvisionTEC. Warto przy tym przypomnieć, że efekty jego pracy zostaną udostępnione za darmo.

Jeszcze garść statystyk:

  • średnia wysokość wpłat wyniosła 73 PLN
  • gdy odejmiemy od tego dwie najwyższe wpłaty, średnia wyniesie 60 PLN, a całkowita suma wpłat spadnie poniżej trzech tysięcy złotych
  • sześć osób wpłaciło więcej niż 100 PLN (w tym jedna 101)
  • nie wszyscy darczyńcy posiadają konta na Fabrykatorze.

Jak zatem widać, jeżeli jest jakakolwiek rzecz w tym kraju, którą opłaca się robić, to jest to społeczne rozwijanie i animowanie środowiska hobbystów i amatorów skupionych wokół projektu RepRap. Jeżeli kiedykolwiek przyjdzie potrzeba otrzymania jakiejkolwiek pomocy wykraczającej poza wymianę przyjacielskich postów na forum (które nota bene też się utrzymuje na swój koszt), można liczyć na tak olbrzymie wsparcie jak opisałem to powyżej.

Polska społeczność druku 3D jest bardzo silna. W pisaniu postów na czyimś forum internetowym.

PS: powyższy artykuł nie był w żadnym stopniu inspirowany przez jego bohatera – Krzysztofa Dymianiuka. Krzysztof jest bardzo wdzięczny wszystkim wspierającym za udzieloną pomoc finansową i kontynuuje swoje prace.

Scroll to Top