Koniec Sand Made – polskiego producenta drukarek 3D typu SLS

Lipiec 2015, Monachium, targi Laser World of Photonics. Odbiór III nagrody w konkursie Startup, w kategorii 3D Printing. Styczeń 2016, Łódź, Gala Rozdania Nagród Branżowych CD3D 2015. Odbiór II nagrody w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA DRUKARKA 3D 2015 oraz III nagrody w kategorii NAJLEPSZA NOWA POLSKA FIRMA 2015. Listopad 2016, Kraków. Ogłoszenie likwidacji spółki i sprzedaż jej wszystkich aktywów – materialnych i niematerialnych. Oto dorobek firmy, która miała nadzieję stać się polskim EOS’em… Krakowski Sand Made zakończył swoją działalność…

Sand Made LS ONE był dość nietypową maszyną na rynku drukarek 3D drukujących w technologii selektywnego spiekania laserowego. Jako materiału budulcowego używała piasku powlekanego oraz wosku twardego. Pierwszy służył do tworzenia form i rdzeni do form do odlewów, a drugi do rdzeni do odlewania metodą na wosk tracony. Było to dość ciekawe rozwiązanie, które łączyło w sobie cechy technologii SLS (spiekanie materiału budulcowego laserem) z materiałami używanymi przez niemiecką firmę Voxeljet, specjalizującą się w drukowaniu form odlewniczych z piasku.

O firmie zrobiło się dość głośno w połowie 2015 r., gdy po raz pierwszy zaprezentowała się podczas konferencji TEDex, a następnie zdobyła wspomnianą nagrodę podczas targów w Monachium. W październiku 2015 r. Sand Made LS ONE mogliśmy po raz pierwszy oglądać na żywo podczas 3DShow w Warszawie, gdy stał on na stoisku CadXperta. Firma pojawiła się też w marcu tego roku na Dniach Druku 3D w Kielcach. W międzyczasie odebrała też dwie nagrody w Łodzi.

3dshow00021

Dziś jest już jej koniec. Niestety nie znamy oficjalnego powodu? Na stronie internetowej firmy możemy znaleźć jedynie lakoniczny komunikat o treści:

W związku z likwidacją spółki Sand Made sp. z o.o. likwidatorzy zapraszają do nabywania aktywów spółki. Pełna lista środków trwałych oraz własności niematerialnych i prawnych znajduje się w linku poniżej. Zapytania ofertowe prosimy przesyłać na adres email [email protected].

Wśród środków trwałych możemy znaleźć m.in.:

  • dwie drukarki 3D Sand Made SL ONE
  • drukarkę 3D Pirx
  • drukarkę do papieru Samsunga
  • laptopy Asusa i DELL’a
  • pirometr
  • odkurzacz ręczny
  • sześć biurek i kilka innych mebli biurowych.

Oddzielną pozycję stanowią „prace badawczo rozwojowe Drukarka 3D Sand Made„. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że są to źródła do budowy urządzenia. Jeśli tak, to oznacza to, że jeżeli ta pozycja nie znajdzie żadnego nabywcy, będzie oznaczało to również koniec dla samej drukarki 3D i rozwijanej z nią technologii…

Pełna lista rzeczy do kupienia po Sand Made znajduje się tutaj.

Scroll to Top