Krok 1 – zamierzasz kupić drukarkę 3D? Sprawdź, co musisz wiedzieć?

Jeśli myślisz o kupieniu własnej drukarki 3D, najpierw musisz odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Pomoże Ci to w sprecyzowaniu swoich potrzeb i wybraniu najodpowiedniejszego urządzenia spośród szerokiej gamy urządzeń dostępnych na rynku.

Gdzie kupić drukarkę 3D? Ile to kosztuje? Jaka technologia jest dla Ciebie najodpowiedniejsza? I najważniejsze – czy Ty w ogóle potrzebujesz drukarki 3D?

Po pierwsze – po co Ci drukarka 3D?

Zanim zdecydujesz się na kupno urządzenia należałoby zadać sobie pytanie – jak często będę go używać? Jeżeli potrzebujesz drukarki 3D jedynie do sporadycznego drukowania detali, to warto zastanowić się nad dostępnymi alternatywami. Jedną z nich jest zlecenie zrealizowania projektu dowolnej firmie usługowej – listę firm świadczących usługi druku 3D na zamówienie znajdziesz w naszej BAZIE FIRM.

Jeśli jednak podejmiesz decyzję o kupnie drukarki 3D dobrym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z kimś, kto podzieli się z Tobą wiedzą. Reaserch na forach internetowych to niezła opcja pod warunkiem, że szukasz drukarki 3D do domu, a w szczególności masz zacięcie konstrukcyjne i elektroniczne. Na forach znajdziesz wiele osób, które pomogą Ci w poszerzeniu swojej wiedzy. Posiłkowanie się doświadczeniem ludzi z branży technologi addytywnych może znacznie ułatwić poszukiwania drukarki 3D, która w pełni sprosta Twoim oczekiwaniom, a przy okazji uchronić Cię od wyrzucenia pieniędzy w błoto. Możesz skorzystać z naszych usług, ale wiedz od razu, że to nie będzie kosztować 100 PLN…

Po drugie – czego oczkujesz od drukarki 3D?

To, jakiej drukarki 3D powinieneś szukać zależy przede wszystkim od stawianych wymagań. Zastanów się co jest dla Ciebie priorytetem – szybkość wydruku czy wysoka jakość otrzymanych detali? Co planujesz drukować – elementy użytkowe czy może postacie z ulubionej gry?

Ilość metod addytywnych jest dość pokaźna, jednak niewiele z nich nadaje się do użytkowania w domowym zaciszu. Wśród najprzystępniejszych można wyróżnić:

FDM

Najbardziej znana metoda addytywna (często mylnie uważana za jedyną), polegająca na nanoszeniu kolejnych warstw stopionego plastiku (termoplastu) przy pomocy ekstrudera. Urządzenia pracujące w tej technologii nadają się do wytwarzania plastikowych elementów w niedługim czasie, które nie wymagają precyzyjnego wykończenia. Wadą tej metody są jednak widoczne warstwy na powierzchni detalu.

Podczas nabywania drukarki 3D pracującej w tej technologii stajecie przed wyborem – droższe urządzenie czy zestaw do samodzielnego montażu. Jeżeli znasz się na podstawach elektroniki i nie straszne Ci śrubki i kabelki to możesz spróbować sił w budowaniu własnej drukarki 3D od podstaw.

SLA lub DLP, czyli druk 3D z żywic światłoutwardzalnych

Bardziej wymagającą technologią jest druk 3D z fotopolimerów, opierający się na wytwarzaniu elementów z światłoczułej żywicy, która pod wpływem światła lasera lub projektora DLP utwardza się, tworząc zwartą strukturę. W przeciwieństwie do detali tworzonych w technologii FDM, tutaj kolejne warstwy materiału są praktycznie niedostrzegalne. Daje to gładką powierzchnie wydruku przy zachowaniu wysokiej dokładności. Tego typu urządzenia cieszą się szczególną popularnością w branży jubilerskiej, dentystycznej czy modelarskiej.

Kłopotliwą kwestią jest post processing – gotowy wydruk musi zostać umieszczony w odpowiednim płynie (np. alkoholu izopropylowym) na określony czas, aby usunąć nadmiar nieutwardzonej żywicy. Również tak prozaiczne czynności jak oczyszczanie stołu roboczego czy pojemnika z żywicą mogą nastręczać problemów (warto wspomnieć, że nieutwardzona żywica ma właściwości toksyczne).

Po trzecie – ile będzie Cię to kosztowało?

Należy pamiętać, że wysoka cena drukarki 3D nie zawsze oznacza zadowalającą jakość wydruków. Cena jest zależna od szeregu czynników – od technologii, marki czy klasy urządzenia. Najdroższe urządzenia przemysłowe warte są nawet kilka milionów, najtańsze to koszt już kilkuset złotych.

Gdzie kupić drukarkę 3D? Możliwości jest kilka – przede wszystkim sklepy internetowe i stacjonarne. Alternatywą jest kupowanie urządzeń używanych, jednak w tej materii należy być ostrożnym. W przypadku drukarki 3D trudno zweryfikować to, jak długo i intensywnie była eksploatowana?

Inną opcją jest pójście w stronę bardziej innowacyjnych rozwiązań i nabycie urządzenia w ramach kampanii na Kickstarterze. Nieco ryzykowne, ale jeżeli chociaż trochę orientujesz się w zasadach panujących w crowdfunding’owym świecie to możesz stać się posiadaczem naprawdę ultranowczesnego sprzętu.

Podsumowując…

Dobór odpowiedniej drukarki 3D to wymagająca sprawa. Im więcej czasu poświęcisz na szukanie i porównywanie, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się znaleźć najlepszy model spośród dziesiątek drukarek 3D dostępnych na rynku. To świadomość swoich oczekiwań wobec drukarki 3D jest Twoim największym atutem. Informacje na temat drukarek 3D dostępnych na rynku polskim znajdziesz w naszej BAZIE DRUKAREK 3D.

Scroll to Top