Kwambio wprowadza do oferty nowy, nieprzezroczysty materiał na bazie szkła

Kwambio to nowojorski startup, który od kilku lat działa na rynku druku 3D z ceramiki. Do swoich sukcesów zaliczyć może między innymi „fabrykę ceramiki”, która działa w oparciu o tę właśnie technologię. W zeszłym miesiącu, na targach elektroniki użytkowej CES 2018, zaprezentowała również urządzenie Ceramo One, pierwszą na świecie przemysłową drukarkę 3D do ceramiki. Kolejną nowością jest wprowadzenie do oferty nowego, nieprzeźroczystego materiału szkłopodobnego.

GS One to tworzywo, którego bazą jest prawdziwe szkło. Jego najważniejszą zaletą jest relatywnie krótki, w porównaniu do zwykłej ceramiki, czas wymagany do uzyskania gotowego do użytku modelu. Wynosi on maksymalnie pięć dni. Materiał ten nie wymaga bowiem wypalania oraz szkliwienia. Zamiast tego nanosimy na niego farbę, która oprócz oczywistego nadawania barwy, dodatkowo wzmacnia malowany model. W chwili obecnej dostępnych jest aż dwanaście kolorów, a liczba ta ma się jeszcze zwiększyć.

Podstawowym przeznaczeniem GS One są modele o dość skomplikowanych kształtach, takich, jakich nie da się wydrukować z tradycyjnej ceramiki. Ponieważ jednak materiał ten nie powinien mieć kontaktu z żywnością, to powinny to być tylko przedmioty dekoracyjne, takie jak na przykład wszelkiego rodzaju wazony, doniczki, świeczniki, magnesy na lodówkę, czy też inne modele o charakterze artystycznym. Wykonane wydruki wyróżniają się szorstką powierzchnią, która mimo swojej piaszczystej struktury, jest całkiem przyjemna w dotyku.

Co ciekawe, producent zapewnia, że tworzywo to nie posiada żadnego skurczu i idealnie nadaje się do drukowania 3D obiektów, w których zachowanie zaprojektowanych wymiarów jest niezwykle istotne. Dodatkowym faktem przemawiającym za takim właśnie zastosowaniem jest zachowywanie dużej szczegółowości detali, których nie utracimy w procesie szkliwienia, ponieważ w wypadku tego materiału po prostu go nie wykonujemy.

Do wad GS One zaliczyć możemy natomiast brak odporności na wodę. Aby ją uzyskać musimy zastosować specjalną, wodoodporną warstwę zabezpieczającą. Poza tym wystrzegać się musimy również wysokich temperatur oraz kontaktu z otwartym ogniem.

Już niebawem mamy poznać nieco więcej informacji na temat tego materiału. Póki co istnieje możliwość zamawiania gotowych wydruków 3D, które wyceniane są na 0,17 $ za jeden centymetr kwadratowy powierzchni obiektu.

Źródło: www.medium.com

Scroll to Top