Różnorodność technologii addytywnych umożliwia dobranie najwłaściwszej metody wytwórczej do konkretnej aplikacji. Nie istnieje uniwersalna technika druku 3D, która będzie odpowiednia do każdego rodzaju zastosowań, jednak rozwiązaniem w przypadku złożonych elementów może okazać się metoda łączenia różnych technologii addytywnych.
Połączenie technologii FDM z technologią SLA może skutkować szeregiem korzyści zarówno w obszarze funkcjonalnego prototypownia jak i w produkcji obiektów, które składają się z elementów o odmiennych właściwościach.
Kiedy warto korzystać z technologii druku 3D z termoplastów?
Technologia Fused Deposition Modeling jest (w dużym uproszczeniu) najtańszą i najbardziej przystępną technologią druku 3D.
Metoda nadaje się do szybkiej weryfikacji poprawności projektów lub podczas udoskonalania kolejnych iteracji produktu. Pozwala na szybkie i tanie wykonanie serii różnych prototypów, z których użytkownik wybiera projekt spełniający wszystkie jego wymagania.
Technologia FDM sprawdza się w wytwarzaniu obiektów o dużych geometriach i nieskomplikowanych kształtach. W ten sposób można wykonać wytrzymałe obudowy urządzeń, które zazwyczaj mają proste, geometryczne formy.
Technologia FDM ma również dostęp do ekonomicznych materiałów. Aby ograniczyć koszty można dodatkowo zmniejszyć wypełnienie modelu, gdy nie jest konieczne zachowanie wysokiej wytrzymałości.
Kiedy warto korzystać z technologi druku 3D z żywic?
Technologia SLA natomiast sprawdza się w drukowaniu precyzyjnych detali i bardzo skomplikowanych geometrii. Z tego powodu urządzenia wytwarzające elementy z żywic światłoutwardzalnych są popularne w takich branżach jak jubilerstwo, stomatologia czy modelarstwo.
Jeśli chodzi o druk 3D w technologii SLA od wielu lat liderem branży od lat jest amerykański producent Formlabs. Ich najnowsza drukarka Form 3 pozwala na osiągniecie minimalnej wysokości warstwy o wartości 25 mikrometrów.
Druk 3D z płynnych żywic fotopolimerowych jest bezkonkurencyjny w druku 3D elementów o bardzo cienkich ścianach. Technologia SLA w przeciwieństwie do FDM charakteryzuje się także większą gładkością powierzchni wydruków, co jest ważne w przypadku dokładnego pasowania lub dla mechanicznych złożeń i ruchomych elementów. W takich zastosowaniach dobrze sprawdzą się elementy wydrukowane z żywicy.
Kiedy warto łączyć różne technologie druku 3D?
Znając zarówno możliwości jak i ograniczenia każdej z technologii świadomy użytkownik technologii przyrostowych powinien dokonać analizy elementów do druku 3D i zdecydować, którą metodę wykorzystać do jego wytworzenia. Rodzaj metody bezie zależał od:
- rozmiarów detalu – im więcej materiału potrzeba do jego wyprodukowania, tym bardziej opłacalna jest metoda FDM (np. w przypadku obudów). Przy niedużych elementach, które muszą cechować się dużą szczegółowością dobrze sięgnąć po druk 3D z żywic,
- geometrii – ażurowe struktury i wyjątkowo cienkie ścianki lepiej wykonywać wykorzystując bardziej szczegółową metodę addytywną czyli druk 3D z żywic,
- zastosowania – wydruki 3D z materiałów światłoutwardzalnych cechuje większa gładkość powierzchni, przez co lepiej nadają się do złożeń czy wydruków pokazowych. Z kolei elementy tworzone w technologii FDM sprawdzą się w szybkim prototypowaniu, ponieważ koszt ich wytworzenia jest niższy niż w przypadku druku 3D metodą SLA.
CadXpert przygotował specjalną ofertę dla wszystkich właścicieli drukarek 3D FDM, którzy chcą spróbować sił w łączeniu technologii przyrostowych. Promocja dotyczy urządzenia Form 3, czyli najnowszego urządzenia od Formlabs, drukującego z żywic fotopolimerowych. Ci, którzy przy składaniu zamówienia udokumentują posiadanie drukarki 3D FDM mogą odebrać rabat do 300 euro na zakup Form 3 lub 1l żywicy Draft gratis.
Więcej szczegółów na temat promocji znajduje się na stronie internetowej wyłącznego dystrybutora Formlabs w Polsce – firmy CadXpert. Promocja trwa do 24 grudnia br.