Kai Parthy to jeden z pionierów konsumenckich filamentów specjalnych. Chyba każdy kojarzy jego najbardziej znane produkty jakimi są Laywoo-D3 oraz LayBrick. W ostatnim czasie częstotliwość opracowywania przez niego nowych tworzyw nieco spadła. Jednymi z ciekawszych, zaprezentowanych filamentów, był odblaskowy REFLECT-o-LAY oraz cztery warianty filamentów rozpuszczalnych w wodzie. Miało to miejsce ponad rok temu. Tym razem portfolio materiałów do druku 3D powiększyło się o LAYWOODmeta5 – filament łączący w sobie cechy drewna i kartonu.
W ofercie CC Product (firmy Kai’a Parthy), znajdują się wiele, naprawdę nietypowych tworzyw. Pośród nich znajdziemy między innymi takie materiały jak LAYWOO-D3 (filament drewnopodobny), LAYWOO-D3 FLEX (elastyczny filament drewnopodobny), LAYBRICK (naśladujący piaskowiec), LAYFOAM (gąbkopodobny), REFLECT-o-LAY (filament odblaskowy). Na koncie Kai’a zapisać możemy również współpracę z jednym z holenderskich producentów drukarek 3D, z którym zaprojektował głowicę kompatybilną zarówno z filamentem 1,75 mm, jak i 3,00 mm.
Opracowany właśnie, nowy filament LAYWOODmeta5 łączy w sobie kilka bardzo charakterystycznych cech i właściwości. Przede wszystkim wyróżnia się bardzo małą gęstością. Wynosi ona zaledwie 0,5 grama na centymetr sześcienny i sprawia, że wykonane z niego wydruki nie toną, lecz unoszą się na powierzchni cieczy. Cechę tę można wykorzystać do drukowania modeli łódek lub spławików wędkarskich?
Powierzchnia wykonanego z LAYWOODmeta5 modelu charakteryzuje się bardzo dużą porowatością oraz szorstkością, przypominającą w dotyku karton. Sprawia to, że tworzywo może być wykorzystywane do tworzenia wszelkiego rodzaju modeli artystycznych oraz ozdobnych, a uzyskany efekt nawiązuje mocno do stylu rustykalnego.
Kolejną cechą omawianego filamentu, jest jego czułość na wilgotność otoczenia. Jeżeli wykonany wydruk 3D umieścimy w środowisku wilgotnym lub mokrym, to jego objętość zwiększy się. Analogicznie, po wysuszeniu, model zacznie się kurczyć. Wszystkie te zmiany są więc zmianami odwracalnymi.
Wypadkową dużej porowatości oraz niskiej przewodności cieplnej są doskonałe właściwości termoizolacyjne tworzywa. Jednym z najprostszych sposobów zastosowania tej cechy jest możliwość wykonywania osłon na kubki z gorącymi napojami. Wydruki możemy również bardzo łatwo pomalować przy pomocy farb na bazie wody.
Podobnie jak większość filamentów z grupy LAY, LAYWOODmeta5 możemy drukować na drukarce 3D bez podgrzewanej platformy roboczej. Temperaturę głowicy powinniśmy natomiast ustawić na 235-250 °C.
Źródło: www.3ders.org