Local Motors, amerykańska firma znana z projektowania niecodziennych, drukowanych w 3D pojazdów uzyskała dofinansowanie w kwocie 1 miliarda USD na rozwój drukowanego w 3D, autonomicznego minibusa.
Minibus nazwany „Olli” to projekt rozwijany od 2015 roku. Zasilany elektrycznie pojazd niemalże pod każdym względem odbiega od naszego wyobrażenia o autobusach: jest przeznaczony dla maksymalnie 12 osób i osiąga prędkość 40km/h. Wyposażony w szereg czujników, kamer i radarów oraz system sztucznej inteligencji dla motoryzacji od IBM – IoT for Automotive – jest w pełni autonomiczny.
Co więcej, za sprawą wszystkich unowocześnień jest bezpieczniejszy od pojazdu prowadzonego przez ludzkiego kierowcę ze względu na większe „pole widzenia” i dużo szybszy czas reakcji. Jeśli mimo to, pasażerowie czują się niekomfortowo jadąc bezobsługowym busem, mogą z nim porozmawiać. „Olli” jest bowiem również wyposażony w umiejętność prowadzenia konwersacji na tematy takie, jak cel podróży czy mijane atrakcje turystyczne, umie nawet wyjaśnić „własny” mechanizm działania i uzasadnić podejmowane na drodze decyzje.
Local Motors w swoich pięciu mikrofabrykach (cztery z nich znajdują się na terenie USA, a jedna w Berlinie) produkuje minibusy na zamówienie. Z użyciem druku 3D firmie udało się zmniejszyć koszty produkcji części o 50%, a czas realizacji zamówień – o 90%. Ponadto technologie addytywne wykorzystane w procesie produkcji umożliwiają łatwą modyfikację każdego pojazdu na potrzeby zamawiającego. Elementy powstają między innymi na drukarce 3D Replicator+ od MakerBota z wykorzystaniem Tough PLA, cechującego się większą wytrzymałością niż ABS oraz pełną biodegradowalnością.
Chociaż, jak na razie, autonomiczny minibus nie może jeszcze poruszać się po większości dróg publicznych, budzi wielkie zainteresowanie wśród firm z całego świata. Jedną z nich jest Deutsche Bahn. Niemiecki kolos kolejowy już od 2016 roku testował „Olli” zapewniając transport na terenie Euref Campus, gdzie jeden pojazd przewozi około 100 osób dziennie. Trasa ma zostać wydłużona o przystanek przy dworcu kolejowym – dodatkowo mają też pojawić się kolejne pojazdy w całym Berlinie. Oprócz tego autonomiczne busy jeżdżą już po ulicach Knoxville w stanie Tennessee, miasta, w którym Local Motors stworzyło „Olli” – znajdziemy je również w mieście Waszyngton.
Początek roku 2018 przynosi pomyślne wieści dla zainteresowanych użytkowaniem „Olli”. Elite Transportation Services podpisało z Local Motors umowę na świadczenie usług obejmujących między innymi ubezpieczenie, przegląd i serwis pojazdów. Dodatkowo firma zapewnia finansowanie w niebagatelnej kwocie 1 miliarda USD. Swoją cegiełkę dodaje też Xcelerate, z dofinansowaniem w kwocie 20 milionów dolarów dla przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem transportu autonomicznego.
Źródło: www.3ders.org