Zbuduj własny silnik odrzutowy – a przynajmniej jego replikę. GE zaprasza do zabawy…

5

W zeszłym tygodniu prezentowałem projekt małej, prostej lampki wykonanej w całości na drukarce 3D, dziś chciałbym zaprezentować coś o niebo fajniejszego i trudniejszego w realizacji – replikę sinika odrzutowego. Projekt został opracowany i udostępniony przez General Electric i jest częścią konkursu „Build Your Own Jet Engine” (zbuduj własny silnik odrzutowy) skierowanego do entuzjastów lotnictwa i inżynierii lotniczej. Choć w konkursie mogą brać udział jedynie Amerykanie, firma umożliwiła wzięcie udziału w zabawie wszystkim, gdyż pliki STL można pobrać z Thingiverse. Co więcej, wydrukowany i złożony model można zapakować w eleganckie pudełko, którego projekt również został udostępniony on-line.

Replika silnika odrzutowego jest zasilana ręcznie za pomocą korbki. Projekt składa się z kilkunastu elementów, które po wydrukowaniu należy złożyć w całość zgodnie z instrukcją zamieszczoną na Imgurze. Tam też można pobrać projekt pudełka do wydrukowania na tekturze. Druk 3D wszystkich elementów zajmuje ok. 12 godzin. Pliki STL można pobrać TUTAJ, natomiast instrukcje i filmy znajdują się TUTAJ.

GE silnik rakietowy 01

To co w projekcie jest najfajniejsze, to to, że taki gigant jak GE w ogóle bawi się w tego typu projekty. Firma słynie ze swojego zaangażowania w technologię druku 3D, wykorzystując ją z powodzeniem w produkcji przemysłowej elementów silników do swoich samolotów. Nie jest to również pierwszy konkurs dotyczący wykorzystania druku 3D jaki organizuje. Jeżeli któryś z czytelników zdecyduje się na wydruk i montaż silnika, proszę o kontakt, z chęcią zaprezentujemy go na łamach serwisu 🙂

GE silnik rakietowy 02

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.