W zeszłym tygodniu prezentowałem projekt małej, prostej lampki wykonanej w całości na drukarce 3D, dziś chciałbym zaprezentować coś o niebo fajniejszego i trudniejszego w realizacji – replikę sinika odrzutowego. Projekt został opracowany i udostępniony przez General Electric i jest częścią konkursu „Build Your Own Jet Engine” (zbuduj własny silnik odrzutowy) skierowanego do entuzjastów lotnictwa i inżynierii lotniczej. Choć w konkursie mogą brać udział jedynie Amerykanie, firma umożliwiła wzięcie udziału w zabawie wszystkim, gdyż pliki STL można pobrać z Thingiverse. Co więcej, wydrukowany i złożony model można zapakować w eleganckie pudełko, którego projekt również został udostępniony on-line.

Replika silnika odrzutowego jest zasilana ręcznie za pomocą korbki. Projekt składa się z kilkunastu elementów, które po wydrukowaniu należy złożyć w całość zgodnie z instrukcją zamieszczoną na Imgurze. Tam też można pobrać projekt pudełka do wydrukowania na tekturze. Druk 3D wszystkich elementów zajmuje ok. 12 godzin. Pliki STL można pobrać TUTAJ, natomiast instrukcje i filmy znajdują się TUTAJ.

To co w projekcie jest najfajniejsze, to to, że taki gigant jak GE w ogóle bawi się w tego typu projekty. Firma słynie ze swojego zaangażowania w technologię druku 3D, wykorzystując ją z powodzeniem w produkcji przemysłowej elementów silników do swoich samolotów. Nie jest to również pierwszy konkurs dotyczący wykorzystania druku 3D jaki organizuje. Jeżeli któryś z czytelników zdecyduje się na wydruk i montaż silnika, proszę o kontakt, z chęcią zaprezentujemy go na łamach serwisu 🙂

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

  1. Ja bym poprawił na „odrzutowy”. Jakiś dzieciak zobaczy coś takiego i mu się spodoba. Będzie chciał takie robić, zacznie poświęcać czas na naukę zamiast na zabawę. Potem zaciągnie porządny kredyt, żeby iść na studia. A na koniec się okaże, ze zmarnował swoją młodość, bo uczył się o złym silniku, do którego nawet nie da się podłączyć korbki.

  2. Model jest dosyć efektowny i przyjemny w druku. Tak dzisiaj poradził sobie Zortrax:

    1. Wow, szybko się uwinęliście z tym wydrukiem. Wygląda ładnie, sam się chyba też skusze bo drukarka ma przestoje obecnie.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D