W połowie listopada zeszłego roku Ultimaker – czołowy producent niskobudżetowych drukarek 3D na świecie i zdobywca nagrody Najlepszy Zagraniczny Producent Drukarek 3D 2016 Roku w plebiscycie branżowym CD3D, ogłosił konkurs edukacyjny – Ultimaker Education Challenge, skierowany do placówek edukacyjnych z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. W konkursie wystartowało kilkanaście polskich szkół i uczelni wyższych. W miniony piątek Ultimaker ogłosił zwycięzców. Wśród nich znalazły się dwie polskie uczelnie – Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Politechnika Śląska w Gliwicach – Wydział Mechaniczno-Technologiczny!
Konkurs polegał na stworzeniu inspirującego i ciekawego projektu wykorzystującego technologię druku 3D. Projekty musiały obejmować szkolnictwo i edukację oraz wykorzystywać pracę zespołową uczniów lub studentów. Do konkursu zgłoszono ponad 250 projektów, z których wyłoniono 50 zwycięzców. W jury konkursu zasiedli Julia Haried z Maker Girl, Aric Rindfleisch z Illinois MakerLab oraz Marcella van den Burg z firmy Ultimaker.
Nagrodami były drukarki 3D Ultimaker 3 i Ultimaker 2+ oraz szkolenie z ich obsługi i roczny zapas filamentów. Dodatkowo, zwycięzcy konkursu otrzymają zaproszenia do wzięcia udziału w programie Pioneer jako certyfikowani edukatorzy. Dla Polski zwycięstwo w konkursie przypadło:
- Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz, którą reprezentował Pan dr Bogusław Krzciuk
- Politechnice Śląskiej w Gliwicach – Wydział Mechaniczno Technologiczny, którą reprezentował Pan dr hab. inż., prof. nzw. Damian Gąsiorek.
Zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!
Konkurs odbywał się w ramach programu Ultimaker Pioneer którego celem jest promocja nauczania STEM w szkołach przy wykorzystaniu technologii przyrostowych. STEM to skrót od angielskich słów: science, technology, engineering, mathematics i oznacza grupę nauk, które po polsku można określić jako przyrodniczo-techniczno-matematyczne. Głównym sponsorem projektu został Europejski Bank Inwestycyjny (EIB).
Partnerem konkursu w Polsce był oficjalny dystrybutor drukarek 3D Ultimaker – get3D. Pełna lista zwycięzców oraz szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie organizatora – firmy Ultimaker.