M3DIMAKER farmacuetyczna drukarka 3D

M3DIMAKER – pierwsza farmaceutyczna drukarka 3D

Brytyjska firma FabRx, wywodząca się z University College London, ogłosiła, że ich M3DIMAKER jest już dostępny do kupienia. Urządzenie określane jest przez twórców jako pierwsza, farmaceutyczna drukarka 3D, opracowana z myślą o produkcji niestandardowych leków. Po raz pierwszy prezentowana była podczas zeszłorocznych targów w Szwajcarii, ale dopiero teraz, po pomyślnym przejściu wszystkich niezbędnych testów, urządzenie jest dostępne komercyjnie.

Urządzenie FabRx pozwala na wytwarzanie przyrostowe tabletek o spersonalizowanej dawce substancji leczniczej, tzw. printlets. Dodatkowo, system do druku 3D pozwala na zawarcie kilku substancji leczniczych w pojedynczej tabletce, z myślą o tworzeniu leków dla pacjentów, którzy muszą przyjmować kilka leków jednocześnie (dzieci lub osób starszych).

Już wcześniej, FabRx testował zastosowania różnych metod do druku 3D leków – m.in. FDM, oraz SLS. Możliwości technologii sprawdzane były na drukarkach 3D MakerBot, które pozwalały na produkcję printlets z PVA z dodatkiem paracetamolu i kofeiny. Możliwości techniki SLS zostały przetestowane przez wykonanie tabletek z użyciem drukarki Sintratec. SLS pozwala na uzyskanie wysokiej kontroli nad uwalnianiem związków i wchłanianiem leków zarówno przy niskich, jak i przy wysokich dawkach. Ich urządzenie M3DIMAKER łączy w sobie te dwie technologie (Fused Deposition Modeling oraz Direct Powder Extrusion), dając możliwość wydajnej i bezpiecznej pracy. Drukarka 3D pozwala zarówno na tworzenie pojedynczych, eksperymentalnych sztuk jak i całych partii produkcyjnych.

Obsługa drukarki 3D odbywa się za pomocą stacji roboczej wyposażonej w kompatybilne oprogramowanie, które umożliwia jednorodne dozowanie substancji leczniczej w obszarze wydruku 3D. Urządzenie posiada trzy głowice drukujące oraz wbudowany system detekcji błędów, aby kontrolować na bieżąco jakość wytwarzanych produktów. Jednocześnie, drukarka 3D pozwala na wysoką wydajność – twórcy mówią, że przygotowanie partii 28 tabletek zajmuje mniej niż dziesięć minut.

Wszystko odbywa się również z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Urządzenie zabezpieczone jest indywidualnym kodem, niemal niemożliwym do złamania, czyli odciskiem palca pracownika – tylko wykwalifikowany personel ma dostęp do jego obsługi.

O medycynie personalizowanej, jako koncepcji rozwoju współczesnych metod leczenia pisaliśmy niejednokrotnie. Niemały wpływ na tę dziedzinę ma technologia druku 3D, która pozwala m.in. na druk 3D leków, w których dawka substancji leczniczych jest dostosowana do konkretnego pacjenta czy wytwarzanie implantów medycznych o szczególnej geometrii. Obszerny temat wykorzystania technologii druku 3D leków została opisany w artykule „Czy druk 3D leków ma sens? Analiza zastosowań technologii przyrostowych w produkcji farmaceutyków

Źródło: 3dprintingmedia.network

Scroll to Top