Łódź – miasto w centralnej Polsce znane głównie z tradycji włókienniczych, Łódzkiej Szkoły Filmowej i Se-Ma-For’a – stała się na cztery dni stolicą DIY. Twórcy, majsterkowicze i pasjonaci z całej Polski zjechali do Łodzi by dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami. Podczas konwentu można było dowiedzieć się m.in. jak zbudować pawilon z wierzby czy własnoręcznie wykonać kolektor jak również, co nas szczególnie zainteresowało, wziąć udział w wykładach jak i warsztatach poświęconych drukowi 3D.

Jacek Dziedzic IDEA LAB podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Jacek Dziedzic IDEA LAB
podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Podczas wykładu prowadzonego przez Mirka Jaskułowskiego (Printila.com) uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o materiałach jakie stosuje się w druku 3D, dotknąć i zobaczyć gotowe wydruki (m.in. świecącego w ciemności smoka!) oraz odkryć nowe przeznaczenie wodorotlenku sodu, czyli znanego z półek sklepowych Kreta 😉 Jednak chyba największym hitem wykładu były dwukolorowe ośmiornice wydrukowane na drukarce Leapfrog z podwójną wytłaczarką. Efekt jest niesamowity!

Mirek Jaskułowski PRINTILA.com podczas wykładu nt. druku 3D

Mirek Jaskułowski PRINTILA.com
podczas wykładu nt. druku 3D

Mirek Jaskułowski PRINTILA.com udzielający wywiadu

Mirek Jaskułowski PRINTILA.com
udzielający wywiadu

W części warsztatowej największym zainteresowaniem cieszyły się drukarki, które można było zaobserwować „w akcji”. Twórcy i pasjonaci chętnie dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem, doradzali o czym należy pamiętać podczas projektowania i już na etapie samego druku. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowiska Jacka Dziedzica, który prowadził warsztaty z tworzenia drukarki 3D – konkretnie swojego słynnego w branży krajowego druku 3D IDEA LAB.

Jacek Dziedzic IDEA LAB podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Jacek Dziedzic IDEA LAB
podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Jacek Dziedzic IDEA LAB podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Jacek Dziedzic IDEA LAB
podczas warsztatów z budowy drukarki 3D

Jacek Dziedzic IDEA LAB udzielający wywiadu

Jacek Dziedzic IDEA LAB
udzielający wywiadu

Z kolei weterani druku 3D, którzy pojawili się na evencie, jak znani m.in. z MójRepRap.pl – Jaszuk, Wulfnor i Sekal, analizowali obecną na evencie drukarkę 3D Omni3D – RapCraft 1.3, którą prezentował jej właściciel, Paweł Lewiński. Paweł tworzy profesjonalny serwis internetowy poświęcony projektom do druku 3D, o czym będzie można wkrótce przeczytać w wywiadzie jakiego nam udzielił.

Jaszuk, Sekal i Wulfnor dzielą się z Pawłem Lewińskim swoimi uwagami nt. jego drukarki 3D - RapCrafta 1.3

Jaszuk, Sekal i Wulfnor dzielą się z Pawłem Lewińskim swoimi uwagami nt. jego drukarki 3D – RapCrafta 1.3

Damską część uczestników konwentu żywo interesowała biżuteria projektu Pauli Szarejko, wydrukowana na drukarkach ZMorph – pierścionki i wisiory z końmi robiły niesamowite wrażenie! Szczególnie do gustu przypadł nam wiedźmiński wisior.

Wydruki z ZMorpha

Wydruki z ZMorpha

Mieliśmy również okazję zobaczyć pierwsze wydruki z ceramiki, efekty może nie są jeszcze oszałamiające ale jak sami autorzy przyznali, swoją przygodę z ceramiką rozpoczęli dopiero 3 tygodnie temu. Jesteśmy niemal pewni, że kolejne wydruki będą już perfekcyjne (nie, nie przekupili nas słodkimi wydrukami z ZMorpha 😉 ).

Przemek Jaworski - legenda polskiego RepRapu i twórca DesignFutures.pl opowiada o ZMorphie

Przemek Jaworski – legenda polskiego RepRapu i twórca DesignFutures.pl opowiada o ZMorphie

Reasumując – MakeCamp to event, który mamy nadzieję wejdzie już na stałe do kalendarza wydarzeń w Łodzi. Poza drobnymi niuansami organizacyjnymi (m.in. nienajlepsze oznakowanie miejsc, w których odbywały się wykłady i zbyt dużym terenem w porównaniu z ofertą programową), które mogły utrudnić uczestnictwo w wybranych przez siebie wydarzeniach, Organizatorzy spisali się na medal. Należą się im wielkie brawa za to, że zgromadzili ludzi, których pasję i kreatywność czuć było na każdym kroku.

Już teraz zgłaszamy chęć uczestnictwa w kolejnym MakeCamp’ie!

Stanowisko ZMorph

Stanowisko ZMorph

Copyright: CENTRUM DRUKU 3D

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

    Comments are closed.

    You may also like