MakerBot METHOD to urządzenie, którego zadaniem miało być wypełnienie luki pomiędzy desktopowymi drukarkami 3D dla hobbystów, a systemami do profesjonalnego wytwarzania addytywnego. Z czasem, drukarka 3D stała się symbolem projektu SKETCH Classroom, stworzonego z myślą o edukacji. Rozwijając swoje urządzenie, producenci zdecydowali się na wdrożenie nowego, eksperymentalnego ekstrudera MakerBot LABS, który pozwoli na korzystanie z materiałów zewnętrznych dostawców.
Wyposażenie urządzenia w nowy ekstruder pozwala użytkownikom na korzystanie z szerokiej gamy materiałów do druku 3D – również specjalistycznych. MakerBot mocny akcent kładzie na filamenty inżynieryjne, dzięki którym można osiągać najwyższą jakość druku 3D – do grupy wiodących dostawców materiałów Makebrot, obok BASF i LEHVOSS Group, dołączyli również Jabil, Polymaker, Kimya i Mitsubishi Chemical.
Johan-Till Broer, wiceprezes ds. rozwoju produktu MakerBot, mówi, że otwierając ekosystem materiałów do druku 3D, dają swoim użytkownikom narzędzie do realizacji zaawansowanych technicznie projektów. Z METHOD mogą korzystać m.in. inżynierowie, tworząc precyzyjne i trwałe elementy, o jakości konkurencyjnej w stosunku do innych drukarek 3D klasy dekstop.
Współpraca zawarta z czołowymi producentami inżynieryjnych filamentów pozwoliła na optymalizację urządzenia pod kątem ich materiałów, co dla użytkowników stało się możliwością do odblokowania zupełnie nowych możliwości drukarki 3D. Eksperymentalny ekstruder MakerBot LABS, kompatybilny z urządzeniami METHOD i METHOD X, pozwala na przekraczanie dotychczasowych ograniczeń. Zmodyfikowany hotend pozwala na uzyskanie temperatury wytłaczania na poziomie 300 ° C. Dodatkowo, wyposażony został w szereg sensorów, śledzących temperaturę czy przepływ materiału.
Wśród nowych materiałów zewnerznych producentów, kompatybilnych z ekstruderem MakerBot LABS znalazły się m.in.:
- Polymaker PolyMax PC – materiał poliwęglanowy, możliwy do stosowania z podporowym materiałem rozpuszczalnym MakerBot,
- Jabil PETG ESD – odporny na wyładowania elektrostatyczne,
- Jabil TPE SEBS 1300 95A – łączący w sobie elastyczność z wysoką precyzją druku 3D,
- Kimya ABS CARBON – ABS domieszkowany ciętym włóknem węglowym dla lepszej sztywności,
- Mitsubishi Chemical DURABIO – łączy w sobie przezroczystość akrylu z wysoką odpornością na chemikalia.
Obecnie, nowy ekstruder jest już dostępny w sprzedaży jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Oficjalnym dystrybutorem rozwiązań MakerBot w Polsce jest firma CadXpert.
Źródło: businesswire.com