Około 300 milionów ludzi na świecie cierpi na różnego rodzaju upośledzenia wzroku, a aż 40 milionów z nich jest kompletnie niewidoma. Jednakże, mogą oni postrzegać świat za pomocą dotyku. Ich ręce pełnią rolę oczu, ale to niezmiernie skomplikowane tworzyć wyobrażenia rzeczy, których nigdy się nie widziało.
Każdy jest w stanie nauczyć się Braille’a i czytać książki w nim zapisane, niewidomi nie rozumieją jednak niektórych zamysłów i opisów zawartych w książkach. Człowiek może dotykać i rozpoznawać przedmioty codziennego użytku takie jak: meble czy sprzęt biurowy. Mają również okazję dotknąć zwierząt domowych, nie zrobią tego jednak ze słoniem, wieżą, piramidami, wieżowcami, górami.
Autorzy projektu „Tactile Eyesight” – zwycięzcy „Global Startup Battle” w roku 2015 rozpoczęli współpracę z SIA Mass Portal, opierającą się na produkcji dotykowych książek. Na jednej stronie znajduje się tekst w Braille’u, a na kolejnej relief pełniący rolę ilustracji, który w znaczny sposób zwiększa świadomość czytelnika i umożliwia mu budowanie wyobrażeń na temat rzeczy opisanych w książce.
Proces produkcji takich książek jest bardzo skomplikowany i czasochłonny, ponieważ w dużym zakresie jest to praca ręczna. Jeśli użyje się do tego druku 3D, czas znacznie się skraca i jest to o wiele prostsze, ze względu na możliwość bazowania na cyfrowych matach.
Autor projektu – Aigars Vilcāns udostępnił go dla każdego. Ze względu na niską popularność literatury łotewskiej pierwszą wyprodukowaną książką była „Zagubiona Małpa” autorstwa Luīzes Pastores. Mass Portal miał przyjemność gościć trzech studentów z Łotwy, beneficjentów programu Erasmus+. Współzałożyciel projektu „Tactile Eyesight” – Mareks Matisons zorganizował spotkanie w Litewskim Stowarzyszeniu Niewidomych, gdzie studenci mieli okazję poznać historię książek dotykowych i alfabetu Braille’a oraz samą ideę projektu. Następnie przekazano im ilustracje Elīnasa Brasliņasa do dalszej obróbki.
Głównym zadaniem studentów było stworzenie ilustracji 3D ukształtowania terenu przy użyciu oprogramowania SketchUp oraz wydruk prototypów – od prymitywnego konturu po szczegółowe obrazy 3D, pozwalające czytelnikowi na tworzenie własnych wyobrażeń. Mimo że było to pierwsze zetknięcie się studentów z oprogramowaniem SketchUp i drukarkami 3D, poradzili sobie znakomicie. Ilustracje te zostaną wykorzystane w centrum szkoleniowym dla osób niewidomych i niedowidzących.
Książki są żywe. Są symbolem rozwoju człowieka i kultury. Ilustracje w książkach są ważne dla dzieci, które patrząc na nie, poznają nowe słowa i koncepcje. Są dzięki temu świadome otaczającego je świata. Dzieci niewidome mogą doświadczać tego w podobny sposób, poprzez dotykanie trójwymiarowych obrazów. To prawdziwa przyjemność być częścią procesu, który umożliwia dzieciom i młodym ludziom poznawanie ich otoczenia i pokazywanie wcześniej niewidzianych przez nich cudów świata.
Inga Žilinska, Manager ds. marketingu Mass Portal
Chociaż proces trwa dłużej, niż zakładano, to jego znaczenie i skala, którą może wkrótce osiągnać, są warte wszelkich poświęceń.
Wyłącznym dystrybutorem marki Mass Portal w Polsce jest Spectrum Store.
Źródło: Mass Portal