Zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, wczoraj (21.09.2017 r.) miało miejsce uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego Materialise – czołowego dostawcy rozwiązań druku 3D na świecie i producenta specjalistycznego oprogramowania 3D. Zaproszeni goście mieli okazję bycia świadkami symbolicznego przecięcia wstęgi oraz przyjrzeć się zapleczu technologicznemu firmy. Zlokalizowane na Wrocławskich Bielanach Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D o powierzchni blisko 10 tys. m. kw. będzie miało znaczny wpływ na zwiększenie wydajności cyklu produkcyjnego produktów. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i zapraszamy na specjalną relację z wnętrza najnowocześniejszej fabryki druku 3D w naszym regionie Europy.
Podczas oficjalnej inauguracji założyciel i jednoczenie prezes Materialise – Wilfried Vancraen, podkreślał, że nowo powstała siedziba firmy, cechująca się nowoczesnym designem i niestandardowymi rozwiązaniami architektonicznym, ma szansę stać się najbardziej kreatywnym ośrodkiem Materialise na świecie. Obecnie firma zatrudnia 60 wykwalifikowanych pracowników jednak jak zapowiada Piotr Adamczewski – dyrektor zarządzający Materialise S.A, już niebawem liczba ta wzrośnie do ponad stu osób.
Pracownicy oddziału, oprócz usługowego druku przestrzennego, z którego firma jest przede wszystkim znana w Polsce, będą zajmować się głównie rozwojem i optymalizacją rozwiązań programistycznych Materialise. Jak podkreślali prelegenci, Materialise jest odpowiedzialny za zapewnienie 90 procent oprogramowania dla profesjonalnych drukarek 3D i to właśnie praca nad softwarem jest kluczowym polem działalności firmy.
Obok usługowego wytwarzania addytywnego i zapewniania optymalnej jakości oprogramowania profesjonalnych maszyn, Materialise szczególną uwagę poświęca również wykorzystaniu technologii przyrostowych w szeroko pojętych zastosowaniach medycznych. Podczas wystąpień kładziono szczególny nacisk na możliwości rozwoju medycyny personalnej dzięki rozwiązaniom proponowanym przez firmę – warto wspomnieć, ze firma ma na koncie wytworzenie blisko 300 tys indywidualnych implantów i elementów wykorzystywanych podczas zabiegów chirurgicznych.
Ponadto Materialise prowadzi współpracę ze wszystkimi producentami sprzętu ortopedycznego na świecie, tworząc m.in. korygujące wkładki do obuwia, które dzięki zastosowaniu charakterystycznej, ażurowej struktury poprawiają komfort codziennych czynności. Innym projektem, realizowanym przez firmę wraz z producentem szkieł korygujących, jest tworzenie optymalnego kształtu oprawek dopasowanego do anatomii twarzy. Ma to nie tylko wpływać na zwiększenie satysfakcji klientów ale również minimalizować koszty związane z magazynowaniem i transportem.
Kluczowym punktem uroczystości otwarcia było zwiedzanie parku maszynowego Centrum Kompetencji Technologii Druku 3D, w którego skład wchodzi dwadzieścia profesjonalnych maszyn marki EOS, wytwarzających detale w procesie selektywnego spiekania proszków polimerowych. Ilość urządzeń addytywnych w ośrodku produkcyjnym w najbliższej przyszłości ma jednak ulec zwiększeniu – pomieszczenia produkcyjne są przygotowane na kolejne drukarki 3D, również innych producentów.
Według zapewnień pracowników, urządzenia zdolne są do produkcji nawet 5 tys. elementów dziennie. Cykl produkcji addytywnej jest bezobsługowy, urządzenia są wyposażone w sensory, które samodzielnie określają stopień prawidłowego wykonania produktu. Każdy proces wytwarzania jest przygotowywany według wytycznych – szczegółowo opisane specjalnymi formularzami kolejne partie produkcyjne detali dowodzą o skrupulatności i optymalnym cyklu pracy w firmie Materialise.
Oprócz profesjonalnych urządzeń addytywnych zwiedzający mieli szansę zobaczenia również kilku stacji do post-processingu – Materialise zajmuje się kompleksową produkcją detali, oferując najwyższą jakość dostarczanych produktów. Firma od lat współpracuje z wiodącymi producentami z branży lotniczej, motoryzacyjnej czy medycznej, dowodząc nieprzerwanie o swojej niezawodności.
Możliwość obserwowania profesjonalnych maszyn w trakcie procesu wytwarzania robi piorunujące wrażanie, nieporównywalne z oglądaniem gotowych wydruków podczas eventów czy targów. Ogromna powierzchnia nowo otwartego ośrodka produkcyjnego jest wyrazem niedalekich planów rozbudowy parku maszynowego – według Piotr Adamczewskiego przestrzeń pozwala nawet na trzykrotny wzrost zaplecza technologicznego.